Zvicra sërish fut Kosovën në listën e shteteve me rrëzikshmëri të lartë

Bota Kosova

Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrëzikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2020, shkruan albinfo.ch.
Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrezikshmërisë për Zvicrën. me çka nënkuptohet se të gjithë banorët e Zvicrës nuk mund të lëvizin lirshëm në Kosovë dhe Maqedoni.

Nga ana tjetër, Shqipëria ende vazhdon të mos jetë në listen me rrezikshmëri të lartë Covid për shtetin e Zvicrës, shkruan tutje albinfo.ch.
Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ka theksuar se shteti i Spanjës është hequr nga lista.
Spanja nuk është më në listën e karantinës. Por disa vende të reja evropiane, përfshirë Qipron, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut kanë hyrë tashmë në listën e re.
Kjo kryesisht për faktin se numri i rasteve në Zvicër ka rënë lehtë gjatë dy javëve të fundit, ndërkohë që në shtetet e lartëpërmendura ka një rritje propocionale.
Që nga 8 shkurti, një test është i detyrueshëm kur hyni në Zvicër me aeroplan. Vetëm ata që mund të tregojnë një test negativ të koronës lejohen të hyjnë. Përveç testit të detyrueshëm, ekziston një kërkesë karantine dhjetë ditore për vendet në listën e rrezikut. Të cilën mund ta lini me një provë tjetër negative pas shtatë ditësh.
Lista është e vlefshme nga 22 Mars
Itali: Rajoni Emilia Romagna, Rajoni Friuli-Venezia Giulia, Rajoni Pulia, Rajoni Marche, Rajoni Umbria, Rajoni Abruzzo, Rajoni Campania, Rajoni Liguria, Rajoni Molise, Rajoni Toskana, Rajoni Basilicata, Rajoni Veneto, Rajoni Latium
Francë: rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur, rajoni Centre-Val de Loire, rajoni Hauts-de-France, rajoni Ile de France, rajoni i Normandisë, rajoni Nouvelle-Aquitaine, rajoni Occitanie, rajoni Pays de la Loire, rajoni i Korsikës
Austri: Salzburg, Provinca e Carinthia, Provinca e Austrisë së Poshtme, Provinca e Styria, Provinca e Austrisë së Epërme, Burgenland, Vjenë
Gjermania: Shteti i Turingisë
Shqiperia
Andorra
Antigua dhe Barbuda
Bahrein
Barbados
Belgjika
Territori Palestinez i Pushtuar
Brazili
Bullgaria
Kili
Estonia
Irlanda
Izraelit
Jordania
Katar
Kosova
Kuvajti
Letonia
Liban
Lituania
Luksemburgu
Malta
Maldivet
Monako
Mali i Zi
Moldavia
Holandë
Maqedonia e Veriut
Peruja
Polonia
Rumania
San Marino
Suedi
Serbia
Sishel
Sllovakia
Sllovenia
Shën Lucia
Afrika e Jugut
Republika Çeke
Hungaria
Uruguaj
Emiratet e Bashkuara Arabe
Mbretëria e Bashkuar
Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Qipro
 
E re në listë nga 22 Mars
Belgjika
Territori Palestinez i Pushtuar
Bullgaria
Jordania
Katar
Kosova
Maqedonia e Veriut
Polonia
Rumania
Gjermania: Shteti i Turingisë
Francë: rajoni i Korsikës
Itali: rajoni i Bazilikatës, rajoni i Venetos, rajoni i Lazios
Austri: Provinca e Styria, Provinca e Austrisë së Epërme, Burgenland, Vjenë
Nuk është më në listë nga 11 Marsi
Portugalia
Spanja
Shën Vincenti dhe Grenadinet.