Ballina Lajme Kosova Vuçiq: Macron nuk na detyron ta njohim Kosovën

Vuçiq: Macron nuk na detyron ta njohim Kosovën

Presidenti serb, Aleksander Vuçiq ka thënë se homologu i tij francez, Emanuel Macron, nuk e ka në plan ta detyrojë shtetin e tij që ta njoh pavarësinë e Kosovës.

Në një deklarim para mediave, Vuçiq ka nënvizuar faktin se Franca e njeh Kosovën, mirëpo se sipas tij këto qëndrime nuk ia imponon Serbisë.
Franca e ka njohur pavarësinë e Kosovës, por çka është e rëndësishme është që presidenti i saj, Emanuel Macron, vetëm që nuk ka dëshirë të imponojë pikëpamje të tilla, por tregon një dëshirë për të dëgjuar palën serbe, gjë që zakonisht nuk ndodh me shumë vende që e kanë njohur Kosovën”, ka thënë Vuçiq.
Vuçiç iu përgjigj mendimeve të shprehura pas vizitës së tij në Paris se pritjet e publikut për Francën në zgjidhjen e problemit të Kosovës nuk duhet të mbingarkohen.


- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Përfundimtare: Ky është numri i deputetëve që morën partitë

Vetëvendsoje merr 58 deputetë në Kuvendin e Kosovës pas përfundimit të numërimit të të gjitha votave të rregullta, atyre me kusht dhe...

Testohet ulja e avionëve në Aeroportin e Kukësit

Në Aeroportin e Kukësit është kryer ditën e sotme testimi i uljes së avionëve. Ishte ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku,...

Ky lloj i kancerit është bërë më i përhapur tek njerëzit

Kanceri i gjirit është bërë kanceri me i përhapur tek njerëzit.Edhe pse njihej si sëmundje vdekjeprurëse kanceri i mushkërive, tani ky lloj...

Pyetet për Murat Jasharin, Kurti nga Shqipëria: Nuk bëjmë kompromis me presidentin, posti i takon Vjosa Osmanit

Kryetari i VV-së, Albin Kurti po qëndron në Shqipëri në përkrahje të kandidatëve të Vetëvendosjes në zgjedhjet atje.Kurti në një konferencë për...