Ballina Lajme Lugina Vendimi për mbylljen e xhamive nuk vlenë për xhamitë e Preshevës,ibrahim ef.Ahmeti

Vendimi për mbylljen e xhamive nuk vlenë për xhamitë e Preshevës,ibrahim ef.Ahmeti

Eselamu Alejkum

Të dashur vllezër dhe motra, pas qarkullimit të një lajmi nëpër disa portale dhe pas pyetjeve tuaja të shumta mbi mbylljen e xhamive në Sërbi, dua që në cilësin e Kryetarit të Këshillit të Bashkësis Islame të sqaroj opinonin publikë dhe besimtarët se ky vendim nuk vlen për xhamitë në komunën e Preshevës!

Meshihati i Bashkësis Islame në Sërbi me qendër në Novi Pazar ka vendosë për mbylljen e Xhamive në qytetet e shpallur si zona të krizës, ky vendim nuk vlen për komunën e Preshevës, sepse duke e falenderur Zotin xh.sh. dhe kujdesit tuaj, ne ende nuk jemi zonë e krizës!

Bashkësia Islame si institucion i vetëm legalë dhe legjitim është duke përcjellur situatën dhe në rastë nevoje do të dalë me informatë, sqarime dhe udhëzime për ruajtjen e shëndetit të besimtarëve tanë!

Të dashur besimtarë dua të ju informojë dhe sigurojë se falja e namazit në xhamitë e komunës së Preshevës vazhdon normalisht, duke ju kërkuar që të keni kujdes të shtuar në mbajtjen e distancës, duke lutur Zotin xh.sh. të na pranoj faljen e namzit dhe të na mbrojë nga kjo pandemi!

Me respekt!
Ibrahim ef. Ahmedi
Kryetarë i Këshillit të
Bashkësis Islame në
Preshevë!

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Harta turke që alarmoi Greqinë: Ja cilët ishuj bien të parët në rast lufte

Prej disa ditësh, grupi i anijeve të kërkimit të Turqisë të udhëhequra nga “Oruç Reis” është duke lundruar në zonën e kontestuar...

48 VENDE TË REZERVUARA PËR MJEKËT NGA LUGINA E PRESHEVËS NË KONKURSIN PËR SPECIALIZIM NË KOSOVË

Në konkursin e hapur nga Ministria e Shëndetësisë të Republikës së Kosovës për specializim, janë ndarë 48 kuota...

Mos e bëni asnjëherë këtë gabim… Si të pastroni veshët në kushte shtëpie dhe çfarë duhet të shmangni

Çdo vit mijëra njerëz i drejtohen zyrës së mjekut ORL ose siç quhet në përditshmëri mjeku i veshëve. Në...

Statistikat/ Në Britani vdesin 5 herë më shumë njerëz nga gripi se nga koronavirusi

Të dhënat e fundit në Britaninë e Madhe nxjerrin në pah se në shtatë javët e fundit kanë vdekur më shumë njerëz...