Ballina Lajme Bota Vendi më i ftohtë në botë

Vendi më i ftohtë në botë

Vendi i banuar më i ftohtë në planetin tonë, është një fshat i vogël në tundrën siberiane, i quajtur Oymyakon. Këtu janë regjistruar temperatura deri në -90 gradë. Ndërsa temperatura mesatare e dimrit është -58 gradë.

Duket e pabesueshme, por në këtë fshat me këto temperatura të frikshme ka njerëz, ndonëse numri i tyre është shumë i vogël. Vetëm 500 persona kanë marrë guximin për të jetuar këtu.

Një fotograf nga Zelanda e Re ka udhëtuar në këtë fshat dhe ka sjellë imazhe, të cilat tregojnë më së miri të ftohtin ekstrem. Amos Chapple shumë shpejt kuptoi se sa e dhimbshme ishte një temperaturë kaq e ulët.

“Kisha veshur pantallona shumë të trasha kur dola për herë të parë jashtë. Ishte -47 gradë. Më dukej sikur i ftohti më mbërtheu këmbët dhe nuk më linte të ecja”, është shprehur fotografi.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nuk është Rama, s’ka vaksina; vjen Rama, vijnë vaksinat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu njoftoi herët në mëngjes, gjatë një diskutimi në parlament, se në mbrëmje do të mbërrinin 15,210 doza...

Kosovë/ Një polic i vrarë, dyshohet për vetëvrasje

Një polic është gjendur pa shenja jete në Pejë, përgjatë ditës së hënë në orën 16:20.Bëhet me dije se personi në fjalë...

Eshtë një kategori njerëzish që mund të ketë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID

Sipas një studimi të fundit nga specialistët e shëndetit, personat që janë mbipeshë prodhojnë rreth gjysmën e antitrupave që prodhojnë personat em...