Ballina Lajme Shqipëri Vdes ushtari shqiptar në Afganistan

Vdes ushtari shqiptar në Afganistan

Një ushtar shqiptar ka vdekur në Afganistan, njoftoi  Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë të mërkurën, i dyti nga vendi i vogël i Ballkanit Perëndimor që vdiq gjatë misionit paqeruajtës ndërkombëtar.
Ushtari, i identifikuar vetëm me inicialet Xh. J., vdiq të martën në mbrëmje në ora 3:10,  tha ministria në një deklaratë.    Ministria nuk specifikoi vendndodhjen ose dha ndonjë detaj në lidhje me rrethanat, raportoi AP.
Ministria tha se ushtria shqiptare po ndihmonte një hetim nga komanda e të ashtuquajturit operacioni i Misionit të Mbështetjes së Vendosur në Afganistan, i përbërë nga rreth 16,000 trupa nga 38 vende.
Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, ka qenë pjesë e Misionit Ndërkombëtar që nga viti 2010. Shqiperia aktualisht ka 99 trupa në Afganistan, të vendosura në dy baza në Herat dhe Kabul.
Ministria shprehu ngushëllime për familjen dhe “siguron personelin në mision dhe familjet e tyre për mbështetje të vazhdueshme në përmbushjen me sukses të misionit të tyre”. Burimi : IQNA

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

E rëndë/ Vdes minatori 49-vjeçar në Bulqizë, mbeti i bllokuar nëntokë (Emri)

Një minator ka ndërruar jetë sot në Bulqizë. Raportohet se ai u bllokua në thellësi të galerisë, duke mbetur në nëntokë.Viktima është...

Arrestime në disa komuna, Policia sekuestron çanta me para

Policia e Kosovës, përkatësisht Departamenti i Krimeve të Rënda sot ka zhvilluar aksione në Prishtinë, Istog, Lipjan, Podujevë, Gjilan.Pas aksionit të sotëm...

Parlamenti Evropian miraton raportin për Kosovën: Pavarësia është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën...

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” Preshevë

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë. Komuna e Preshevës - Shtëpia e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë...