Vdes në moshën 90 vjeçare astronauti i njohur si “Njeriu i vetmuar i NASA-s”

Bota Shkencë & Teknologji

Ka vdekur astronaut i NASA-s, Michael Collins, i cili ishte piloti i modulit komandues për misionin “Apollo 11” në Hënë.
Pas një lufte me kancerin, ai ka vdekur në moshën 90 vjeçare, shkruan CNN, transmeton IndeksOnline.

Lajmin e ka bërë të ditur familja e Collins.
“Na vjen keq të ndajmë që babai dhe gjyshi ynë i dashur vdiq sot, pas një beteje të guximshme me kancerin”, thuhet në deklaratën e familjes. Ai i kaloi ditët e tij të fundit në paqe, me familjen e tij pranë tij. Majk gjithmonë u përball me sfidat e jetës me hir dhe përulësi dhe u përball me këtë sfidë të tij që ishte sfida e fundit. Do të na mungojë tmerrësisht. Megjithatë, ne gjithashtu e dimë sa me fat u ndje Mike që jetoi jetën që bëri. Ne do të nderojmë dëshirën e tij që ne të festojmë, jo të vajtojmë atë jetë. Ju lutemi bashkohuni me ne duke kujtuar me dashuri dhe gëzim zgjuarsinë e tij të mprehtë, kuptimin e qetë të qëllimit dhe perspektivën e tij të mençur, ai i fitoi të dyja duke shikuar përsëri Tokën nga hapësira dhe duke parë ujërat e qetë nga kuverta e anijes së tij të peshkimit. Familja jonë kërkon privatësi gjatë kësaj kohe të vështirë. Detajet mbi shërbimet do të vijnë me kohë“, shkruhet tutje në deklaratë.

Gjithashtu edhe NASA ka lëshuar një deklaratë duke thënë se Collins i ka kaluar 7 vite të karrierës së tij si astronauti i dy misioneve, si misioni i tij i parë ishte “Binjakët 10” dhe i dyti “Apollo 11”.

Gjashtë vitet midis 1963 dhe 1969 fluturuan për mision Collins dhe kolegët e tij astronaut. Ata punuan shumë, duke u ngritur herët dhe duke lënë pas dore pushimet gjatë fundjavave

Ata rrallë shihnin familjet e tyre dhe fluturonin nga bregu në breg, duke vizituar objektet ku po prodhoheshin pjesë të anijes.
Collins ndryshe është njohur si “Njeriu i vetmuar i NASA-s”.
Bëjmë të ditur se Collins vinte nga një familje ushtarake. Babai dhe vëllai i tij ishin gjeneralë të ushtrisë amerikane dhe xhaxhai i tij ishte shefi i shtabit të ushtrisë.

Ata rrallë shihnin familjet e tyre dhe fluturonin nga bregu në breg, duke vizituar objektet ku po prodhoheshin pjesë të anijes.
Collins ndryshe është njohur si “Njeriu i vetmuar i NASA-s”.
Bëjmë të ditur se Collins vinte nga një familje ushtarake. Babai dhe vëllai i tij ishin gjeneralë të ushtrisë amerikane dhe xhaxhai i tij ishte shefi i shtabit të ushtrisë.

Në 1961, Collins ishte student në Shkollën Pilot të Testit të Forcave Ajrore të SHBA’së në Bazën Ajrore të Edwards në Kaliforni. Atë vit, Presidenti John F. Kennedy tha se Shtetet e Bashkuara do të vendosnin një njeri në hënë deri në fund të dekadës dhe do ta kthenin të sigurt në Tokë dhe se Collins do tw kujtohet gjallërisht./Indeksonline/