Ballina Lajme Bota Vaksinimi në Austri do të vonohet për shkak të ‘problemeve të furnizimit’

Vaksinimi në Austri do të vonohet për shkak të ‘problemeve të furnizimit’

Problemet e furnizimit nga prodhuesi i vaksinave AstraZeneca janë vendosur të rezultojnë në një vonesë prej dy javësh në skemën mbarëkombëtare të vaksinimit të Austrisë, përcjell albinfo.ch
Punonjësit shëndetësorë dhe punonjësit e kujdesit si dhe grupet e tjera me rrezik të lartë do të duhet të presin të paktën dy javë më gjatë për t’u vaksinuar kundër koronavirusit për shkak të problemeve të furnizimit nga prodhuesi i vaksinave AstraZeneca.Maria Paulke-Korinek nga Ministria e Shëndetësisë e Austrisë tha për Mor1 Morgenjournal se faza dy e strategjisë, në të cilën punonjësit shëndetësorë, punonjësit celularë dhe personat me aftësi të kufizuara do të kishin marrë vaksinën, tani nuk do të fillojë deri në mes të marsit – dy javë më vonë sesa ishte planifikuar fillimisht. Fillimisht Austria kishte planifikuar të përdorte vaksinën AstraZeneca si një pjesë të rëndësishme të strategjisë së saj të vaksinimit. Sidoqoftë, në janar prodhuesi njoftoi se fillimisht do të jepte një sasi më të vogël në vendet e BE-së sesa ishte rënë dakord në të vërtetë për shkak të pengesave të prodhimit.
Agjencia e Mjekësisë e Austrisë gjithashtu ka rekomanduar që vaksina AstraZeneca t’u jepet vetëm njerëzve të moshës 65 vjeç e poshtë, duke përmendur mungesën e të dhënave për të treguar se sa efektive është vaksina për njerëzit e moshuar, përcjell tutje albinfo.at

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...