Ballina Shëndetësia Ushqimi i shpejtë ndikon në inteligjencën e fëmijëve, posaçërisht për ata deri...

Ushqimi i shpejtë ndikon në inteligjencën e fëmijëve, posaçërisht për ata deri në moshën trevjeçare

Më të rinjtë do të duhej të shmangnin ushqimin e shpejtë, sepse ai mund të lërë pasoja afatgjata në aftësitë e tyre intelektuale

Nuk është vetëm dëmtimi i traktit tretës problemi kryesor i ushqyerjes me ushqime të shpejta. Kjo gjë është trajtuar shpesh kohët e fundit dhe është kritikuar nga ana e mjekëve konsumimi i tyre.

Nëse fëmijët më të vegjël se tre vjeç konsumojnë shumë çipsa, biskota, burgerë dhe pica, pesë vjet më vonë mund të shfaqin koeficient më të ulët të inteligjencës.

Këtë e kanë treguar hulumtimet e Universitetit në Bristol, të cilat kanë përfshirë 14 mijë vogëlushë.

Hulumtuesit njëherësh kanë studiuar edhe fëmijët të cilët kanë ngrënë ushqime të ziera, pemë dhe perime.

Këta vogëlushë nuk kanë pasur kurrfarë problemesh, për dallim nga moshatarët të cilëve u është dhënë ushqim i shpejtë.

– Truri në tre vjetët e parë rritet më intensivisht, ndërkaq ushqimi përplot yndyra dhe sheqerna ka shumë pak vitamina dhe përbërës të tjerë të dobishëm. Prandaj trurit ia pamundësojnë të arrijë nivelin optimal.

Është interesante që ushqimi joadekuat nuk lë pasoja negative te fëmijët midis katër dhe shtatë vjeç.

Pas vitit të tretë zhvillimi i trurit ngadalësohet, prandaj ushqimi nuk ka ndikim shumë të madh në tru – shpjegon Dr Pauline Emmett, anëtar i ekipit hulumtues.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...