Ballina Uncategorized

Uncategorized

FLAKA E JANARIT – Autor Shefat Ademi

FLAKA E JANARITHistoria jonë kombëtare ka kaluar nëpër shumë vështërsi, nga shumë pushtime të njëpasnjëshme çka ka bërë që ne sot të...

Mbi 150 kuriozitete të cuditshme nga bota!

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.Seul (kryeqyteti i Korese se...

Si të ngroheni pa harxhuar energji!

Nëse gjate ditës dielli mund të na ngrohte paksa, në mbrëmje e kuptojmë se ka ardhur i ftohti.Të gjithëve na shkon mendja...

FAZA MBRETERORE..

(Ky artikull ka fituar cmimin "Al Jazeera" si artikulli me i mire ne vitin 2016 dhe eshte perkthyer ne shume gjuhe te...

SQARIM PËR HIRË TË TRANSPARENCËS/Sekretari i PVD-së sqaron dhe qetëson partitë e koalicionit ADSH-Lugina e Bashkuar lidhur me pagesat nga Parlamenti

Gjatë ditës së djeshme, portali i cili që nga themelimi i APN është zëdhënës i saj, e që nga themelimi i portalit...

Zbulimi: Egjiptianët e lashtë, falsifikuesit e parë të parave në histori

Mungesa e metalit të argjendit, e shkaktuar nga rënia e qytetërimeve kryesore të Epokës së Bronzit përreth Mesdheut Lindor rreth vitit 1200...

Pesë gjërat, që nuk duhet t’i marrim më si të mirëqena gjatë vitit të ardhshëm

2020-a vuri në dyshim gjithçka që dinim, duke e bërë të panjohshme jetën tonë të përditshme, dhe të pasigurta planet tona mbi të ardhmen. Të gjithë shpresojmë që vitit 2021...

Në nderim të të gjitha nënave që i rrisin fëmijet pa burrin e tyre dhe babanë e fëmijëve

Nga Lira Gjika/Kur vdes një burrë i martuar, sidomos i ri, të gjithe i qajnë hallin nënës së tij dhe jo gruas...

Çfar është Menada, statuja e së cilës gjendet para Pallatit të Kulturës në Tetovë

Menada!Besoj qe shumë prej jush nuk e dinë domethënien e kësaj statue që gjendet në qendër të qytetit tek Pallati i Kulturës....

“Të bëhesh baba është fare e lehtë. Të jesh baba, është e vështirë.” Thënie për prindërit…

Vlerat familjare dhe dinjiteti janë ato për të cilat shumica e njerëzve me të drejtë i shohin si arsye të mjaftueshme brenda...

“Të bëhesh baba është fare e lehtë. Të jesh baba, është e vështirë.” Thënie për prindërit…

Vlerat familjare dhe dinjiteti janë ato për të cilat shumica e njerëzve me të drejtë i shohin si arsye të mjaftueshme brenda...

Sami Salihu – Nxënësi më i mirë i shkollës së PDSH-së së viteve 2012-2016 është Shqiprim Mustafa

Në emisionin e mbrëshëm ne RTV Aldi, Sami Salihu, kryetar i Lëvizjes për Reforma tha "Sami Salihu: Shqiprim Arifi është kopje e...
- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nga e diela, mos ia mësyni Gjermanisë pa test PCR për Covid-19

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për rregullat e reja të cilat vlejnë për personat që ia mësyjnë Gjermanisë.Përmes një njoftimi, nga...

KQZ nuk certifikon listat e Vetëvendosjes dhe NISMA-s

Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve ka filluar të shqyrtojë veç e veç listat e kandidatëve të subjekteve politike.KQZ nuk ka certifikuar listat e...

Mësimdhënësit do të marrin edhe pagën e 13’të duke filluar nga viti 2023

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka njoftuar se sot do të nënshkruhet kontrata kolektive në fushën e arsimit.Hoti ka thënë se janë...

Forca të shtuara të policisë para KQZ-së, Sami Kurteshi kërkon sqarime

Gjatë kohës sa Komisioni Qendor i Zgjedhjeve (KQZ) po mban mbledhjen e radhës, ku po diskutohet për certifikimin e subjekteve politike dhe...