Ballina Shëndetësia Uji dhe aspirina: Ta konsumoni apo jo ujin para gjumit

Uji dhe aspirina: Ta konsumoni apo jo ujin para gjumit

Sa njerëz thonë se nuk dëshirojnë të pinë ujë para se të shkojnë në shtrat, sepse zgjohen gjatë natës për të urinuar. Koha kur konsumojmë ujin është e rëndësishme. Uji në kohë të caktuar rrit efikasitetin në trup: – 2 gota ujë pas zgjimit ndihmon në aktivizimin organeve të brendshme, 1gotë ujë 30 minuta para shujtës, ndihmon tretjen, 1 gotë ujë para pastrimit, ndihmon në uljen e shtypjes së gjakut, 1 gotë ujë para gjumit, shmang sulmin në tru dhe zemër. Nëse merrni aspirinë (81mg) një herë në ditë, merreni natën. Arsyeja: Aspirina ka efekt 24 orë, pra nëse shumica e sulmeve të zemërua ndodh herët në mëngjes, aspirina atëherë është e fortë në sistemin tuaj.PËRSE TË MBANI ASPIRINË PRANË SHTRATIT?
Bëhet fjalë për sulmet në zemër. Ekzistojnë edhe simptoma tjera të sulmit në zemër, pos dhimbjeve në dorën e majtë. Po ashtu dhimbjet në gjoks, të vjellat dhe shumë djersë. Vërejtje : Mund të ndodhë që gjatë sulmit të mos keni dhimbje në gjoks. Nëse ndjeni dhimbje të forta në gjoks, menjëherë merrni dy aspirinë dhe i përpini me pak ujë.


- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Sot mot me diell dhe vranësira, vikendi me shi dhe borë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot me diell dhe vranësira kalimtare, më të theksuara...

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...