Ballina Sport UEFA vendos, Kosova nuk mund të luajë me Serbinë, Bosnjën dhe Rusinë

UEFA vendos, Kosova nuk mund të luajë me Serbinë, Bosnjën dhe Rusinë

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s në takimin e fundit të mbajtur në Nion të Zvicrës ka diskutuar për sistemin e kualifikimit në Kupën e Botës, garë e cila mbahet në Katar nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

UEFA vendosi se cili do të jetë formati i kualifikimeve.

Kështu, 55 skuadra kombëtare do të ndahen në gjashtë grupe të forta sipas renditjes së FIFA-s.

Grupet nga e para deri në të pestën do të kenë nga 6 ekipe, dhe grupi i gjashtë i fortë do të ketë pesë ekipe kombëtare.

Fituesit e grupeve do të kualifikohen në Kupën e Botës, kurse dhjetë garues tjerë dhe dy Kombëtaret më të mira nga Liga e Kombeve, do të luajnë në “play-off”.

Gjithsesi, UEFA sikurse në kualifikimet e kaluara edhe këtë herë ka zbuluar edhe ndeshjet e ndaluara, ku Bosnja e Hercegovina nuk mund të luajnë me Kosovën, dhe Kosova nuk mund të luajë ndaj Serbisë dhe Rusisë. Rusa nuk mund të luajë me Ukrainën, Spanja me Gjibraltarin dhe Armenia me Azerbajxhani.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Deputetja e PDK- së Ganimete Musliu ia tregon “vendin” Sali Berishës

E di qe në këtë kohë kur po përballemi me dy goditje të rënda siç janë; pandemia në njëren anë dhe gjykata...

Vendimi për mbylljen e xhamive nuk vlenë për xhamitë e Preshevës,ibrahim ef.Ahmeti

Eselamu Alejkum Të dashur vllezër dhe motra, pas qarkullimit të një lajmi nëpër disa portale dhe pas pyetjeve tuaja...

Trump: 99% e rasteve me koronavirus janë plotësisht të padëmshme

Presidenti amerikan Donald Trump tha të shtunën pa pasur prova konkrete se 99% e rasteve të koronavirusit “janë krejtësisht të padëmshëm” gjatë...

E padëgjuar në Shkup, grabiten rreth 1 milion euro në një shtëpi

HomeKryesoret E padëgjuar në Shkup, grabiten rreth 1 milion euro në një shtëpi