Ballina Sport UEFA sot mban video-konferencë, diskutohen çështjet thelbësore

UEFA sot mban video-konferencë, diskutohen çështjet thelbësore

Drejtuesit që mendojnë planin për rifillimim e futbollit përmes krizës së paparë të Covid-19, tani po flasin për qershorin duke qenë optimistë si një kohë e mundshme për të rifilluar sezonin sesa shpresën e mëparshme për të pasur 30 qershorin si një datë për ta përmbyllur atë.

Në takimin me video-konferencë të 55 shoqatave të futbollit kombëtar të Evropës së bashku me UEFA-në të mërkurën [sot], dhe në Angli midis PFA, Premierligës dhe EFL, pyetjet në lidhje me zgjatjen e kontratave të lojtarëve gjatë verës, dhe kostoja e kësaj, do të jenë thelbësore.

Të gjitha organizatat e përfshira në diskutime theksojnë se ata e kuptojnë futbollin vetëm shqetësim kur jeta mund të kthehet në normalitet. Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, shqetësimet nuk kanë të ndalur, përcjell lajmi.net.

Shkalla e krizës shëndetësore dhe pezullimet, më e madhe se vetëm dy javë më parë, kur UEFA mori vendimin për shtyrjen e Kampionatit Evropian me shpresën se periudha e zbrazur qershor-korrik do të mundësonte përfundimin e sezonit, tashmë paraqiti një perspektivë të ndryshuar.

Disa njerëz që do të përfshihen në takime këtë javë po flasin për sa i përket fillimit të qershorit nëse është e mundur dhe do të përfundojnë deri në gusht nëse është e nevojshme.

Edhe kjo tani duket optimiste por ligat, shoqatat kombëtare, UEFA dhe klubet po vazhdojnë të ruajnë fokusin e tyre për të mbaruar sezonet e tyre sepse ndryshe do të linte një vrimë të zezë për transmetuesit dhe sponsorët, të cilët në mënyrë të pashmangshme do të duhet të rimarrin disa nga paratë e tyre.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.