Ballina Lajme Bota Turkmenistani “e ndalon fjalën koronavirus”

Turkmenistani “e ndalon fjalën koronavirus”

Turkmenistani, vend i njohur për qeverinë e tij autokratike dhe rezerva të mëdha të gazit, ka marrë një qasje ekstreme ndaj koronavirusit.

Ai, në fakt, e ka ndaluar përdorimin e kësaj fjale.Grupi i Reporterëve pa Kufij raporton se media shtetërore e ka ndaluar përdorimin e fjalës koronavirus dhe se kjo fjalë është hequr nga broshurat e informacionit shëndetësor.

Njerëzit që vënë maska në fytyrë ose flasin për koronavirusin mund të arrestohen nga policia, thonë Reporterët pa Kufij.Turkmenistani, deri më tash, nuk ka raportuar asnjë rast të të infektuarve me koronavirus.

Irani fqinj, ndërkaq, ka mbi 47,000 raste.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.