Ballina Lajme Kosova Tha se LDK është për qeveri të re pa zgjedhje, Kraki ia...

Tha se LDK është për qeveri të re pa zgjedhje, Kraki ia shuan shpresat Mustafës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa, sot pas takimit me presidentin Hashim Thaçi, ka thënë se partia e tij është për krijimin e qeverisë së re, pa zgjedhje.

Por, ky opsion, sipas profesorit dhe ligjëruesit në Universitetin e Parisit Nezir Krakit, nuk gjendet në Kushtetutë dhe në jurisprudencën ekzistuese të Kosovës, përcjell Bota sot.

Ai ka kujtuar se “Kosova me të njëjtën Kushtetutë, me të njëjtin president dhe me të njëjtat parti politike, e ka njohur episodin e njëjtë politik kur qeveria e Isa Mustafës u rrëzua me mocion”.

Postimi i Krakit në Facebook:

Nuk e kuptoj asnjërin që tenton ta interpretojë Kushtetutën kur rregullat janë krejt të qarta.

Për më tepër, Kosova me të njëjtën Kushtetutë, me të njëjtin president dhe me të njëjtat parti politike, e ka njohur episodin e njëjtë politik kur qeveria e Isa Mustafës u rrëzua me mocion.

Tash, pse duhet të deklarojë Isa Mustafa « LDK është për qeveri të re pa zgjedhje » kur ky opsion nuk gjendet as në Kushtetutë, as në jurisprudencën ekzistuese rreth kësaj teme.

Në një moment, duhet të pajtohemi që, edhe pse politika dhe vullneti i votuesit janë biznes për disa, rregullat bazë të kushtetutshmërisë duhet të respektohen.

Thaçi do kishte të drejtë sikur Kushtetuta e Kosovës të kishte ndryshuar prej vitit 2017.

Unë nuk jam në dijeni që Kosova ka Kushtetutë të re.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Erdoğan: Plani i veprimit për të drejtat e njeriut do të zbatohet brenda një periudhe 2-vjeçare

Erdoğan në lidhje me Planin e veprimit për të drejtat e njeriut: Është përgatitur për t'u zbatuar brenda një periudhe 2-vjeçare.Erdoğan: Plani...

KQZ ka një njoftim shumë të rëndësishëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se sot ka nisur numërimi i votave me postë.Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se...

Hallat dhe tezet i duan nipërit dhe mbesat njësoj si fëmijët e tyre

Tezet i trajtojnë nipërit e mbesat njësoj si fëmijët e tyre dhe nuk është e vështirë të futesh në një situatë të...

Osmani flet pas takimit me Lajçak: S’do të lejoj që të negociohet me kufijtë e Kosovës. Me Serbinë të trajtohemi si shtete të barabarta

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur një konferencë për mediat pas takimit me të dërguarin e BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirsolav...