Ballina Shkencë & Teknologji Të gjithë e kemi në shtëpinë tonë: Kjo pajisje konsumon energji elektrike...

Të gjithë e kemi në shtëpinë tonë: Kjo pajisje konsumon energji elektrike sa frigoriferi

Kur blini një router duhet t’i kushtoni vëmendje efikasitetit të energjisë dhe të siguroheni që ai të ketë konsumin më të ulët të mundshëm të energjisë kur është i aktivizuar apo në stand-by

Kur mendoni për gjërat të cilat në shtëpinë tuaj shpenzojnë shumë rrymë, ndoshta nuk keni në mendje një router modest të lidhjes së internetit.

Mirëpo, nëse e lini gjithë ditën të aktivizuar, do të shpenzojë rrymë sa edhe frigoriferi, transmeton Telegrafi.

Prandaj, do të duhej t’i kushtoni kujdes efikasiteti energjetik të rotuerit para se ta blini dhe të bindeni që ka shpenzimin më të vogël të mundshëm të energjisë kur është i kyçur dhe në stand-by mode.

Agjencia Federale Gjermane e Mbrojtjes së Ambientit (UBA) konstaton që kjo është posaçërisht e rëndësishme nëse rotueri nuk mund të shkyçet, sepse me të përdoret linja telefonike.

Nëse është kështu, këshilloheni që të gjeni një router i cili ka opsionin që së paku të fiket wi-fi kur nuk është në përdorim. 

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Vuçiqit e Bërnabiqit s’ju pëlqeu fjalimi i Kamberit në Kuvend, por ky ka disa porosi për ta

Deputeti i listës “Lugina e Bashkuar - SDA Sanxhak”, Shaip Kamberi, në Kuvendin e Serbisë, dje, pas fjalimit të mandateres për qeverinë...

Pozitat e gjumit lidhen me personalitetin tuaj

Muzika që ju pëlqen të dëgjoni, stili që zgjidhni për rrobat tuaja, mënyra se si ju dekoroni shtëpinë tuaj ose mënyra se...

Terapistët tregojnë disa mënyra se si të minimizoni nervozën dhe të zgjidhni problemet

Bëni gjithçka që duhet të bëni që ju ndihmon të qetësoheni. Nëse keni nevojë të largoheni nga dhoma për disa minuta, bëni...

Merret vendimi i fundit/ Mbyllen Universitetet dhe Konviktet? Rakacolli sapo e njoftoi, ja ç’do ndodhë

Zv.Ministrja Mira Rakacolli në një deklaratë për media ka bërë me dije vendimin e fundit të marrë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve,...