Ballina Shëndetësia Studimi: Ja pse duhanpirësit janë më të mbrojtur ndaj Covid-19

Studimi: Ja pse duhanpirësit janë më të mbrojtur ndaj Covid-19Studime të ndryshme kanë treguar që nikotina ka efekte mbrojtëse. Disa studiues italiane janë duke zhvilluar një studim për të vlerësuar ndikimin e cigareve elektronike.

Ky mund të jetë momenti i duhur për të lënë duhani pasi cigaret duket se paraqesin një rrezik të madh edhe për Covid-19. Sipas një studimi të botuar në revitën shkencore “Thorax” nga disa studiues nga King’s College London, ata që pinë cigare kanë një numër më të madh të simptomave të Covid-19, sesa jo-duhanpirësit dhe rrezikojnë dyfish të shtrohen në spital.

Studiuesit analizuan të dhënat nga përdoruesit anglezë të aplikacionit Zoe Covid Symptom Study nga të cilët 11% ishin duhanpirës.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

E rëndë/ Vdes minatori 49-vjeçar në Bulqizë, mbeti i bllokuar nëntokë (Emri)

Një minator ka ndërruar jetë sot në Bulqizë. Raportohet se ai u bllokua në thellësi të galerisë, duke mbetur në nëntokë.Viktima është...

Arrestime në disa komuna, Policia sekuestron çanta me para

Policia e Kosovës, përkatësisht Departamenti i Krimeve të Rënda sot ka zhvilluar aksione në Prishtinë, Istog, Lipjan, Podujevë, Gjilan.Pas aksionit të sotëm...

Parlamenti Evropian miraton raportin për Kosovën: Pavarësia është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën...

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” Preshevë

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë. Komuna e Preshevës - Shtëpia e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë...