Ballina Lajme Bota Studim: Personat që kanë kaluar Covid-19 kanë probleme me kujtesën

Studim: Personat që kanë kaluar Covid-19 kanë probleme me kujtesën

Jeni të shpërqëndruar, harroni shpesh gjërat që duhet të bëni, jeni të zhytur në një lloj mjegulle mendore edhe muaj pasi keni kaluar Covid-19.

Këto janë disa efeket që Cvoid-19 le pasi ju e kaloni. Një studim i botuar në revistën Brain Sciences dhe i koordinuar nga Universiteti Shtetëror vlerësoi funksionet njohëse të pacientëve që ishin pranuar në pavijonet Covid midis shkurtit dhe prillit të vitit të kaluar.

“Tashmë në maj, kur filluam të kontrollonim pacientët e parë që ishin shëruarnga Covid, kishte nga ata që na thanë” doktor jam mirë fizikisht, madje nuk kollitem më, por i harroj gjërat ” Nuk mund të përqendrohem, shpesh luftoj edhe thjesht për të thirrur “- thotë Alberto Priori, drejtori i klinikës neurologjike të kampusit universitar në San Paolo.

Studiuesit, disa muaj më vonë, iu nënshtruan një serie testesh njohëse për 38 persona midis 22 dhe 74 të cilët nuk kishin probleme me kujtesën ose vëmendjen para se të sëmureshin dhe të përfundonin në spital për shkak të Covid-19.

Rezultati? Gjashtëdhjetë përqind e atyre që u rikuperuan pesë muaj pas daljes nga spitali ende kishin ngadalësim mendor dhe shurdhim, 20 përqind “vështirësi objektive të kujtesës”. Çrregullimet që nuk shoqërohen me depresionin, theksojnë studiuesit, por lidhen me ashpërsinë e dështimit relativ të frymëmarrjes gjatë fazës akute të sëmundjes.

Artikulli paraprakPse po vonohen vaksinat anti-Covid në Kosovë?
Artikulli tjetër
- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.