Ballina Lajme Shqipëri Studentja shqiptare: Në Suedi 50% e njerëzve jetojnë vetëm, s’ke pse shpall...

Studentja shqiptare: Në Suedi 50% e njerëzve jetojnë vetëm, s’ke pse shpall karantinë

Studentja shqiptare, Ada Trepçi në një lidhje live për News24 ka folur për situatën në Suedi ku dhe ajo studion apo punon si dhe për masat e koronavirusit.

Ajo shprehet se Suedia ka marrë masa jo strikte por në kohën e duhur. Treppci rrëfen se punon prej 3 javësh në shtëpi por thotë se ka disa arsye pse Suedia nuk ka nevojë për masa strikte.

Sipas Ada Trepçit në Suedi 50% e popullsisë jeton vetëm teksa duhanpirja si një nga risqet e mëdha për koronavirusin është në nivel të ulët.

”Në Suedi rreth 50% e popullsisë jetojnë vetëm që do të thotë se nëse infektohen nuk ja transmetojnë. Duhanpirja është tjetër faktor risku dhe Suedia k anivel të ulët. Masat e duhura po merren në kohën e duhur,

Unë kam javën e 3 që punoj nga shtëpia. Mund të themi që nuk lejohen eventet mbi 5 mijë persona. Një ristriksion që na u bë këtë jave u mbyllën resortet e skive.

Rregullat po ndryshojnë. Vetë kultura, situata , stili i jetesës nuk janë të vështira për të ndjekur masat e vendosura.”- tha Ada Trepçi.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Boban Iliç u dorëzua në burg

Brenda afatit ligjor që Gjykata Themelore e Kumanovës e mori që i dënuari për shkeljen për vdekje të Almirit 4 vjeç, Boban...

Shkon në mbi 70 mijë numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar gjithsej 2.886 mostra të dyshuara me COVID-19

Erdoğan: Plani i veprimit për të drejtat e njeriut do të zbatohet brenda një periudhe 2-vjeçare

Erdoğan në lidhje me Planin e veprimit për të drejtat e njeriut: Është përgatitur për t'u zbatuar brenda një periudhe 2-vjeçare.Erdoğan: Plani...

KQZ ka një njoftim shumë të rëndësishëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se sot ka nisur numërimi i votave me postë.Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se...