Ballina Lajme Bota Sot 16 vjet më parë, Lionel Messi bëri debutimin e tij zyrtar...

Sot 16 vjet më parë, Lionel Messi bëri debutimin e tij zyrtar me Barcelonën – Pjesa tjetër e gjitha histori

Si sot 16 vjet më parë, Lionel Messi bëri debutimin e tij në La Liga për Barcelonën. Loja e futbollit nuk ka qenë kurrë më e njëjtë që prej asaj kohe.

Messi kishte dalë në fushë për Barcelonën në një miqësore kundër Portos të Jose Mourinhos, në moshën 16-vjeçare, katër muaj dhe 23 ditë më 16 nëntor të vitit 2003, i ardhur nga ekipi i Barcelonës B.

Një seancë e vetme stërvitore me skuadrën e ekipit të parë e bëri Ronaldinhon e madh të besonte se Messi do ta tejkalonte atë dhe nuk kaloi shumë dhe ai hyri shpejt në skuadrën e yjeve të Blaugranave.

16 Tetor 2004 është data që e pa Messin të përkulej në ekipin e tij të parë. Në një derbi jashtë kundër rivalëve të Espanyol, me 34,400 tifozë të pranishëm, gjashtë herë fituesi i Topit të Artë hyri në lojë në minutën e 82-të, duke zëvendësuar portugezin Deco dhe duke bërë një paraqitje të ndritshme.

Në moshën 17 vjeç, tre muaj dhe 22 ditë, dhe i veshur me fanellën numër 30 në krahun e djathtë të sulmit, Messi nuk arriti të shënonte ose regjistronte një asistim në fitoren 1-0, por ai bëri mjaft prekje mbresëlënëse dhe pjesë të lojës që më pas u bënë tipare të lojës së Messit ndërsa talenti i tij në zhvillim u përmirësua në një nivel të jashtëzakonshëm.

16 vjet më vonë, ai nuk duket se po bën regres pavarësisht se tani është 33-vjeç. Nuk ka shumë statistika dhe rekorde që ai nuk i ka thyer për gjigantët katalunas ose në futboll në përgjithësi dhe ai vazhdon të shkëlqejë si larg lojtari i tyre më i mirë.

Ai ka fituar 10 tituj në La Liga, 6 Copa del Rey, 4 Liga të Kampionëve dhe tre Kupa të Botës për Klube, duke forcuar vendin e tij si lojtari më i mirë i Barçës dhe ndoshta më i miri ndonjëherë në botë.

Ndërsa ishte i përfshirë në një sagë të hidhur transferimi me klubin e tij të fëmijërisë gjatë verës, Messi në fund vendosi të mbetet te Barcelona, pasi ky klub është dashuria e jetës së tij.

🏟 734 ndeshje
⚽ 635 gola
🎯 279 asistime

🏆 10 La Liga
🏆 8 Superkupa të Spanjës
🏆 6 Kupa të Mbretit
🏆 4 Liga të Kampionëve
🏆 3 UEFA Superkupa
🏆 3 Kuba të botës për klube

🐐 6 herë fitues i Topit të Artë

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Vuçiqit e Bërnabiqit s’ju pëlqeu fjalimi i Kamberit në Kuvend, por ky ka disa porosi për ta

Deputeti i listës “Lugina e Bashkuar - SDA Sanxhak”, Shaip Kamberi, në Kuvendin e Serbisë, dje, pas fjalimit të mandateres për qeverinë...

Pozitat e gjumit lidhen me personalitetin tuaj

Muzika që ju pëlqen të dëgjoni, stili që zgjidhni për rrobat tuaja, mënyra se si ju dekoroni shtëpinë tuaj ose mënyra se...

Terapistët tregojnë disa mënyra se si të minimizoni nervozën dhe të zgjidhni problemet

Bëni gjithçka që duhet të bëni që ju ndihmon të qetësoheni. Nëse keni nevojë të largoheni nga dhoma për disa minuta, bëni...

Merret vendimi i fundit/ Mbyllen Universitetet dhe Konviktet? Rakacolli sapo e njoftoi, ja ç’do ndodhë

Zv.Ministrja Mira Rakacolli në një deklaratë për media ka bërë me dije vendimin e fundit të marrë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve,...