Studimi: Instagram, aplikacion toksik për adoleshentët

Nga një kërkim i brendshëm i kryer nga Facebook, që zotëron platformën, i paraqitur në Wall Street Journal, ka dalë në përfundimin se instagrami nuk është i mirë për adoleshentët. Në veçanti, sipas hulumtimeve të brendshme, një në tre përdorues të rinj zhvillojnë çrregullime të perceptimit të trupit të tyre, ndërsa të tjerët besojnë se […]

lexo

Në temperatura të larta dhe ditë të ngrohta, gratë shtatzëna kanë gjetur zgjidhjen për veten e tyre

Fustanet janë shpëtimi i vetëm kur nga vapa verore edhe asfalti shkrihet jashtë – të paktën në aspektin e zgjedhjeve më të lehta të gardërobës! Modelet midi dhe maxi janë perfekt për këdo që shkon ende në punë, sepse do të përshtaten në çdo kod të këmishës së biznesit, dhe mini variantet, nëse ndiheni mjaft […]

lexo

Media po ndihmon politizimin e skajshëm të shoqërisë kosovare

Eshtë bërë e natyrshme që çdo fjalë dhe lëvizje nga politika kosovare të ketë ndikimin e saj në shoqërinë kosovare, ta diktojë atë, që lirisht mund të themi se nuk do të duhej të ishte e tillë.Ky fenomen në tranzicionin e tejzgjatur të cilin Kosova po kalon, ndoshta do të duhej të zbutej tani, ngase […]

lexo

Skadon sonte në mesnatë. Çfarë do ndodhë me Messin dhe Barcelonën?

Kontrata e Leo Messi me Barcelonën skadon sonte në mesnatë. Kampioni argjentinas nuk e ka rinovuar kontratën e tij me klubin blaugrana dhe për disa orë do të jetë i lirë të pajtohet me cilindo klub tjetër si lojtar i lirë. Messi është i angazhuar në Kupën e Amerikës me Argjentinën dhe, përkundër përpjekjeve të […]

lexo

Një hile e vogël për të mos shpenzuar kot në supermarket

Përveç shtëpisë dhe shkollimit, pjesa më e madhe e shpenzimeve na shkon nëpër supermarkete. Arti i marketingut ja del gjithnjë të na bëjë të shpenzojmë gjithnjë e më shumë edhe nëse nuk e kemi ndërmend. Gjithçka është një hile psikologjike që nëse fillon ta shohësh nga një tjetër këndvështrim, mund të ndryshosh edhe sjellje si […]

lexo

Pse nata mund të jetë koha më e rrezikshme gjatë valëve të të nxehtit

Shumë njerëz e kuptojnë kërcënimin e rreziqeve shëndetësore të lidhura me nxehtësinë gjatë ditës, por shumë prej tyre nuk mund ta kuptojnë se rreziqe të barabarta janë ende të pranishme gjatë natës.Pasi perëndon dielli, duket sikur temperaturat nuk janë aq të nxehta, por temperatura jashtë mund të mos jetë ftohur aq sa duhet për trupat […]

lexo

Njihuni me gruan që ka zgjedhur të jetojë në një furgon, edhe pse fiton 300,000 dollarë në vit

Kur dëgjoni se dikush jeton në një furgon, mendimi juaj i parë mund të jetë se është një masë kursimi parash. Por ky mund të mos jetë rasti i Jasmine Wilson, 28-vjeçe, e cila sigurisht që mund të përballonte një shtëpi të duhur, duke marrë parasysh se ajo fiton 300,000 dollarë në vit, përcjell Telegrafi. […]

lexo

Nëse i dini përgjigjet në këto 5 pyetje, do të jeni të lumtur

Dashuria kapërcen urrejtjen, dhe toleranca kapërcen zemërimin! Një histori e mençur që na la Rumi, një filozof dhe poet i famshëm Pasi një nga nxënësit i bëri Rumit, një filozof dhe poet persian, pyetje interesante, ai i dha përgjigje të fuqishme sa mund të ndryshojnë jetën dhe botën. -Çfarë është zemërimi, pyeti nxënësi? Zemërimi nuk […]

lexo

Këto 6 gjëra nuk duhet t’i ndani asnjëherë në mediat sociale

Pjesa më e madhe e këtyre këshillave supozon më të keqen për ju, nga njerëzit me të cilët jeni “miq” në mediat sociale. Në shumicën e rasteve, miqtë tuaj me të vërtetë janë miqtë tuaj dhe ata ndoshta nuk do t’ju synojnë në një grabitje ose nuk do të “vjedhin” një kartë krediti në emrin […]

lexo