Ballina Lajme Kosova Sipas Ministrisë, pavarësisht borës dhe acarit rrugët në gjithë Kosovën janë të...

Sipas Ministrisë, pavarësisht borës dhe acarit rrugët në gjithë Kosovën janë të kalueshmePavarësisht reshjeve të mëdha të borës në vend, Ministria e Infrastrukturës njofton se të gjitha rrugët nacionale, rajonale dhe autoudhët janë të kalueshme.
Në një njoftim për media, bëhet e ditur se në të gjitha rrugët, të cilat janë në përgjegjësi të Ministrisë së Infrastrukturës, ka pasur intervenime me kripë dhe largimin e borës në: Gjilani 1 dhe 2, Prishtina 1 dhe 2, autoudhët R7, N9, R6, Ferizaj 1 dhe 2, Gjakova 1 dhe 2, Peja 1 dhe 2, Prizreni 1 dhe 2, Mitrovica 1 dhe2.

Për shkak të reshjeve të borës të kohëpaskohshme, në 24-orëshin e fundit dhe temperaturave nën zero (-4) u intervenua disa herë me kripë, si dhe pastrim të borës në autoudhën R6 Segmenti Doganaj – Hani i Elezit. /Zëri
Ndërsa për shkak ngricave po intervenohet në shpërndarjen e kripës në të gjitha rrugët e regjionit të Prizrenit 2: M25 Prizren-Morinë, R115 Prizren – Prevallë , R113 Zhur -Dragash- Restelicë, R114 Dragash – Brod, R222 Brezne – Zhur.
“Peja është njëra nga komunat që ka pasur reshje më të mëdha të borës dhe është intervenuar në vazhdimësi për t’i mbajtur rrugët e qarkullueshme. Në rrugën N9 Pejë-Bogë bëhet largimi i borës nga rruga me hedhëse (frezë), pasi sasia e borës është e madhe dhe ka filluar ngushtimi i rrugës. Bëhet shpërndarja e kripës kundër ngricave. Të gjitha rrugët janë të kalueshme për qarkullim”, thuhet në njoftim. /Zëri

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.