Simbolika e përallës së Ezopit!

Sociale

Kjo statujë është simbolik e përrallës së Ezopit 2500 vjet më parë:
Një kalë, një lopë dhe një gomar hyjnë në një qytet dhe e lene takim që pas 1 viti do takohemi ketu tek ky vend.
Kthehet i pari kali dhe shikon qe po vinte lopa. E dobesuar, dhëmbët i kishin rënë, e shtremberuar.
Hë moj motër- i thotë kali: dukesh shumë paske vuajtur!
– Mos me pyet o vlla. Njerezit qenkan shumë pa respekt: më shiten dorë më dorë cdo 3 muaj , qumeshtin ma merrnin ushqim sme jepnin, me ciftuan me nje tjeter me vune kularin ne qafe te punoja tokat, me trajtonin si mos me keq. Shyqyr qe ika prej andej.
– Edhe une tha kali, kerceva gardhin e ika shpetova koken, me vinin nje hekur te dhembet, me hipnin me rradhe, me berrtisnin te vrapoja dhe sa me shume vrapoja aq me shume me qellonin, ushqim sme jepnin..
Duke qare hallet aty po afrohej gomari..gjithe tangarllik, qimja i shkelqente, i shndriste fytyra dhe ish shendoshur e zbukuruar. Po ti o vlla..i thone..çne kaq i lumtur dhe i shendetshem?
-Mos e pyet sa me ka ecur- tha Gomari
Kur u ndame..une hipa ne koder dhe fillova te pellisja..sa me shume pellisja..aq me shume mblidheshin njerezit, filluan te me sjellin gjera te mira per te ngrene..une vazhdoja me fort..u mblodh gjysma e qytetit..pastaj njezeri vendosen te me zgjidhnin kryetar..u bera kryetar i madh dhe pellisja gjithe qef, te gjithe duartrokisnin.
– Po mire;- i tha kali..nuk e moren vesh ata që ti ishe gomar?
-Gjysma e moren.- i tha gomari- por s’kishin më bythë me ia thënë gjysmës tjeter ! 🙂