Ballina Shëndetësia Si të qëndroni larg infeksioneve urinare këtë verë

Si të qëndroni larg infeksioneve urinare këtë verë

Një në pesë gra përjetojnë të paktën një herë një infeksion të traktit urinar. Ky infeksion shfaqet në të dy gjinitë, megjithatë, shpesh shkakton probleme tek gratë.

Kjo për shkak se ata kanë një uretrë më të vogël, gjë që e bën shumë më të lehtë që bakteret të hyjnë në fshikëz. Por ka disa këshilla të thjeshta dhe shumë efikase të cilat ju vijnë në ndihmë për të qëndruar larg këtij problemi.

Shkoni shpesh në tualet-Këshillohet të përdorni tualetin të paktën një herë në 4 deri në 6 orë, por edhe më shpesh.

Pini shumë lëngje-Lëngjet shtesë, veçanërisht uji, parandalojnë shumimin e baktereve. Mjekët rekomandojnë të pini 6-8 gota në ditë, jo domosdoshmërisht ujë por edhe pije të tjera mundësisht pa sheqer.

Vishni të brendshme të rehatshme-Pëlhura të ngushta mund të krijojnë një mjedis ideal për bakteret. Prandaj është mirë të zgjidhni të brendshme që janë të përshtatshme dhe prej pambuku.

Mos e teproni me larjen intime-Nuk duhet ta teproni dhe të bëni vazhdimisht larje intime, sepse kjo do të prishë florën natyrale çka sjell më shumë shanse për krijim infeksioni.

Mos qëndroni shumë orë me rrobat e banjës të lagura-Nëse qëndroni për orë të tëra në një rrobat e banjës të lagur, atëherë është e gabuar, sepse ky zakon mund t’ju ​​shkaktojë një infeksion të traktit urinar.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Harta turke që alarmoi Greqinë: Ja cilët ishuj bien të parët në rast lufte

Prej disa ditësh, grupi i anijeve të kërkimit të Turqisë të udhëhequra nga “Oruç Reis” është duke lundruar në zonën e kontestuar...

48 VENDE TË REZERVUARA PËR MJEKËT NGA LUGINA E PRESHEVËS NË KONKURSIN PËR SPECIALIZIM NË KOSOVË

Në konkursin e hapur nga Ministria e Shëndetësisë të Republikës së Kosovës për specializim, janë ndarë 48 kuota...

Mos e bëni asnjëherë këtë gabim… Si të pastroni veshët në kushte shtëpie dhe çfarë duhet të shmangni

Çdo vit mijëra njerëz i drejtohen zyrës së mjekut ORL ose siç quhet në përditshmëri mjeku i veshëve. Në...

Statistikat/ Në Britani vdesin 5 herë më shumë njerëz nga gripi se nga koronavirusi

Të dhënat e fundit në Britaninë e Madhe nxjerrin në pah se në shtatë javët e fundit kanë vdekur më shumë njerëz...