Ballina Lajme Bota Shqiptarët duke u falur në Xhaminë e shek 7-të A’mr ibn Al-A’as...

Shqiptarët duke u falur në Xhaminë e shek 7-të A’mr ibn Al-A’as të Egjiptit

Shqiptarët duke u falur në Xhaminë e shek 7-të A’mr ibn Al-A’as të Egjiptit, kjo pikturë e datuar vitin 1871 e sjellë nga piktori dhe orientalisti francez Jean-Léon Gérôme, pikturon shqiptarët që bashkë me Mehmet Ali Pashën e Egjiptit, drejtuan për më shumë se 140 vjet dhe themeluan Egjiptin modern. Fakti interesant e kësaj pikture tregohet që Shqiptarët janë në xhami të armatosur, dhe falen të distancuar nga popullsia lokale.
Kjo tregon shumë qartë që drejtuesit Shqiptar dhe shqiptarët në Egjipt besimin dhe ritualin e kishin sa për tu dukur në sytë e popullsisë vëndase, shfaqet diplomacia e tyre për tu përshtatur me fenë e vendit që ata kishin marrë nën drejtim. Të njëjtën praktikë sjellje ndaj kulturave dhe besimeve Shqiptarët e përdorën në të gjithë rajonin e pushtuar nga ta dhe perandoria Osmane.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Në këtë ditë, para nëntë vitesh Messi u bë lojtari i parë që shënoi pesë gola në një ndeshje në Ligën e Kampionëve

Një Lionel Messi i pandalshëm bëri historinë duke u bërë lojtari i parë ndonjëherë që shënoi pesë gola në një lojë të...

Vuçiqi në presion, thotë se është në pozitë të pashpresë sepse po i kërkohet ta njoh pavarësinë e Kosovës

***Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë në lidhje me Kosovën, dhe shtoi se...

Ndjehen lëkundje tërmeti në pjesën perëndimore të Maqedonisë

Tërmet me intensitet me magnitudë tre sipas shkallës së Rihterit është ndjerë mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:43 në rajonin e Dibrës,...

Foto e jashtëzakonshme, fotografi kap “anijen në fluturim”

Imazhi i asaj që duket si një anije fluturuese është rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.David Morris...