Facebooku do t’i shtyjë përdoruesit ta lexojnë një artikull para se ta shpërndajnë

Herën tjetër kur do të provoni të shpërndani një artikull në Facebook ende pa e lexuar, Facebooku do të ju kërkojë të mendoni edhe njëherë. Kjo kompani e mediave sociale lajmëroi të hënën se kjo do të nis menjëherë si test për t’i shtyrë përdoruesit që të hapin dhe ta lexojnë artikullin para se ta […]

lexo

Dy njerëzit më të pasur në botë janë sërish në “luftë” për anijet kozmike

SpaceX dhe Amazon, kompanitë e drejtuara nga dy burrat më të pasur në botë, Elon Musk dhe Jeff Bezos janë sërish në “luftë”. Blue Origin, kompania e Jeff Bezos, po kundërshton vendimin e NASA-s për të lidhur një kontratë 2.9 miliardë dollarëshe me SpaceX, kompania e Elon Musk, për të ndërtuar anijet kozmike që do […]

lexo

Do të transportojë njerëzit në thellësinë e oqeanit brenda disa minutave, njihuni me ‘Superjahtin’ nënujor

Nocioni i një platforme vëzhgimi dhe transportimi nën oqean brenda disa minutash duket më shumë pjesë e fantazisë sesa realitetit. Por pronarët e superjahteve së shpejti mund të jenë në gjendje ta realizojnë vërtet një gjë të tillë, falë një modeli të ri që siguron një “përvojë zhytjeje” për deri në shtatë persona në bordin […]

lexo

Avioni super i shpejtë, për tre orë në çdo cep të tokës

Ky avion me 21 metra është një avion i vogël, por një hap i madh në historinë e fluturimeve. Për herë të parë ekziston tani një avion supersonik privat. Deri tani njihej vetëm avioni europian Concorde (aktiv deri në vitin 2003), avioni rus Tupolev (aktiv deri në vitin 1999) dhe natyrisht avionët ushtararakë të financuar me […]

lexo

Ky aplikacion pengon hakerat të përgjojnë iPhone-n tuaj

Është shumë e vështirë për të hakuar dhe për të ndërhyrë në një celular iPhone, për shkak të elementeve të mbrojtjes që ka. Por, hakerat mund të gjejnë mënyra të ndryshme për të përgjuar celularin tuaj. Një nga mënyra është përmes një pajisje fizike, të quajtur ‘Cellebrite Physical Analyzer’. Kjo pajisje përdoret nga agjencitë e […]

lexo

Vdes në moshën 90 vjeçare astronauti i njohur si “Njeriu i vetmuar i NASA-s”

Ka vdekur astronaut i NASA-s, Michael Collins, i cili ishte piloti i modulit komandues për misionin “Apollo 11” në Hënë.Pas një lufte me kancerin, ai ka vdekur në moshën 90 vjeçare, shkruan CNN, transmeton IndeksOnline. Lajmin e ka bërë të ditur familja e Collins.“Na vjen keq të ndajmë që babai dhe gjyshi ynë i dashur […]

lexo

Helikopteri i zgjuar ‘Ingenuity’ e kryen fluturimin e parë historik në planetin Mars

Faqja zyrtare e NASA-s, kёtё javё njoftoi se helikopteri ‘Ingenuity’ Mars i NASA-s u bë aeroplani i parë në histori që bëri një fluturim të mundësuar dhe të kontrolluar në një planet tjetër. Ekipi i ‘Ingenuity’ në Laboratorin e Jet Propulsion të agjencisë në Kaliforninë Jugore konfirmoi fluturimin me sukses pasi mori të dhëna nga […]

lexo

Kumanovës iu shtua një DOKTOR SHKENCE

Sot në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore në Universitetin “Shën Kirili e Metodij” në Shkup m.r Skender Avdiu, para komisionit në përbërje: prof.dr.Vesna Manova Erakoviq, prof.dr. Lupço Nastovski, prof.dr.Gjorgji Markovski, prof.dr. Bojan Prangkoski dhe mentori prof.dr. Nikola Tuneski, me sukses e mbrojti temën e disertacionit të doktoraturës në shkencën e matematikës me titull: “Zbatimi i subordinimeve […]

lexo

Akademia e Shkencave shqiptare promovon dy fjalorë të shqipes

Akademia e Shkencave e Shqipërisë do të organizojë promovimin e dy fjalorëve të gjuhës shqipe. Aktiviteti do të mbahet nesër në orën 12:00, me pjesëmarrje të kufizuar.Fjalorët që do të promovohen janë: “Fjalor i gjuhës shqipe” dhe “Fjalori i gjuhës shqipe” i Aleksandër Xhuvanit. /Zëri/

lexo

Mos E Rrit Vajzën Dhelpër. Rrite Luaneshë

Nga Endrina Shutrak Edukoje vajzën tënde pa nënshtrim.Edukoje të jetë e pavarur dhe modeste.Edukoje të jetë e lumtur.Mësoja të lexuarit ende pa e dërguar në shkollë.Mësoja higjienën dhe pastërtinë, mësoje të mbajë veten qysh e vogël, ta krijojë stilin e saj fëmijëror. Nesër të mos ndryshojë stil për askënd.Mësoje te duket mirë, të veshë rroba […]

lexo