Ballina Shkencë & Teknologji

Shkencë & Teknologji

Koreja e Jugut, shteti më inovator në botë

Pavarësisht pandemisë, investimet në teknologji nuk kanë ndalur në muajt e fundit, edhe pse janë përqendruar në zhvillimin e vaksinave kundër Covid-19...

Një grua postoi letrën për djalin e saj të vogël dhe nënat nuk po i mbajnë do lotët!

Më fal biri im dhe faleminderit! Por ndonjëherë lodhja bën shaka të hidhura me mua dhe midis të dua...

Një tjetër rrjet social po vjen

Rrjeti social Bebo u lansua në 2005, rreth kohës kur rrjetet e tjera sociale sapo po hynin në skenë.Megjithatë, ndryshe nga Facebook...

Fëmijët tuaj shkojnë vonë në shtrat të flenë gjumë?

Shkencëtarët kanë zbuluar si ndikon kjo në peshën e tyre truporeNjë hulumtim i ri e ka lidhur shkuarjen vonë në krevat me...

Historia e nobelistit shqiptar, që shpiku viagran

Në pranverë 1957, në pushimin pranveror në Fort Lauderdale, në Floridë, e takoi Carol Ann Leopold, me të cilën më vonë do...

Numra magjepsës: Sa njerëz në botë përdorin iPhone?

Apple nuk ndalet së regjistruari rezultate të mira kur bëhet fjalë për shitje, dhe numrat janë rritur vetëm që kur iPhone 12...

‘Ora e fundit të botës’ thotë se bota mbetet ‘100 sekonda’ larg nga katastrofa

Buletini i Shkencëtarëve Atomikë tha se pozicioni i orës do të mbetej i pandryshuar nga viti 2020, kur akrepat e saj ishin...

Hulumtimi britanik: Fëmija humb interesimin për lodrën e re brenda një muaji

Fëmijët më shumë kohë kalojnë me tablete, rrallë luajnë me lodraNjë hulumtim të cilin e ka bërë fondacioni The British Heart, ka...

Hëna më e madhe e Jupiterit ka më shumë ujë se Toka

Hëna më e madhe në sistemin diellor mendohet të ketë më tepër ujë sesa vetë toka. Shkencëtarët tani besojnë se hëna e...

Çarjet misterioze në Antarktik, shumë ekspertë kanë tentuar të shpjegojnë rrëzimin e aeroplanit

Shkencëtarët në Antarktik kanë mbetur të habitur kur NASA regjistroi “diçka që merrte frymë nën akull” gjatë një fluturimi satelitor, ka bërë...

Shqiptarja merr çmimin zviceran për Studimin shkencor në lëmin e moshës

Luca bashkë me dy shkencëtare të tjera kanë marrë Çmimin Vontobel për hulumtimet e tyre mbi moshën, rigjenerimin e muskujve, parkinsonin, mirëqenien...

Si të zgjidhësh kubin e famshëm: Pesë përfitimet e rëndësishme prej tij

Kubi i Rubikut u shpik në vitin 1974 nga skulptori dhe profesori hungarez i arkitekturës, Erno Rubik, për të ndihmuar studentët të...
- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.