Ballina Shëndetësia

Shëndetësia

Vaksinimi kundër COVID/ Gjermania paralajmëron se në 3 muajt e parë të vitit 2021…

Vaksina anti COVID/ “Sanofi” & GSK tregon çmimin: Ja sa do të jetë kostoja e saj për dozëGjermania pritet të jetë në...

Krasniqi: Duhet të përcillet me vëmendje situata epidemiologjike dhe të veprohet në bazë të numrave

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik e Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi ka thënë...

E frikshme, koronavirusi mund të qëndrojë deri në 28 ditë në këto sende

E frikshme, koronavirusi mund të qëndrojë deri në 28 ditë në këto sendeTë shumta janë kërkimet për koronavirusin, por ende nuk ka...

Efektet shëruese të kulumbrisë

Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla.

Ç’farë është virusi i hepatitit C

Virusi i hepatitit C (HCV) është një virus që dëmton mëlçinë. Hepatiti C, sëmundje e melçisë e shkaktuar nga HCV, është një...

Receta Klasike e Përgatitjes së Fasuleve Plot Shije

Mund të quhet pa frikë receta më karakteristike dhe tradicionale e Shqipërisë.Nuk ka shtëpi që të mos e ketë përgatiur të paktën...

A mund të lahen maskat kirurgjikale në lavatriçe?

Sipas rregulloreve, maskat kirurgjikale duhet të hidhen pas 4 orësh përdorimi, por disa shkencëtarë kanë kryer teste që tregojnë se si efektiviteti...

Si ndikon mbipesha tek shëndeti i trurit dhe kujtesa

Një studim i kohëve të fundit i kryer në Universitetin e Arizonës ka zbuluar një lidhje të fortë mes indeksit të masës...

Arsyeja e rëndësishme pse kafen duhet ta pini gjithmonë pas mëngjesit dhe jo para

Për shumë njerëz, dita nuk fillon para se të kenë pirë kafenë e parë.Por një studim i ri ka zbuluar pse duhet...

Vjen testi i shpejtë për koronavirus

Një test i shpejtë që mund të diagnostikojë saktë infeksionin e koronavirusit do të përshpejtojë në mënyrë dramatike dhe të rrisë fushën...

Cilat janë dobitë e shegës?

Shega (punica granatum) i përket familjes Punicaceae. Ajo ka ngjyrë të kuqe dhe shije karakteristike majhoshe, e mjaft e njohur si simbol...

Në kulmin e virozave, mjekja tregon si mund t’i dallojmë COVID nga grip apo ftohja

Edhe më herët profesionistët e shëndetit kanë sqaruar se Covid-19, virusi që tashmë ka prekur gjithë botën ka shenja shumë të përafërta...
- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Luftoi me fraktura në këmbë ndaj Gaethje, Khabib tregon “provat”

Zbulohen detaje të reja të duelit të fundit të Khabib Nurmagomedov në UFC. Ndërsa ditët kalojnë, rritet miti i luftëtarit nga Dagestani,...

PDSH në Preshevë shpall zgjedhjet e brendshme në të gjitha nivelet e Partisë

NJOFTIMKëshilli qendror i Partisë Demokratike Shqiptare, në mbledhjen e mbajtur më 11.10.2020, ka sjell vendim për shpalljen e zgjedhjeve të brendshme në...

Diaspora vazhdon ta mbajë gjall Kosovën, për tetë muaj solli mbi 606 milionë euro

Situata e me pandeminë COVID-19, bëri që diaspora të mos mund të vijë këtë vit në Kosovë, mirëpo pavarësisht kësaj, ata dërguan...

Nga sot Kosova ‘’vija të kuqe’’ edhe Gjermanisë – s’mund të vijnë nga këto shtete pa testin PCR

Shtetasit e Gjermanisë tani e tutje nuk do të mund të hyjnë në Kosovë pa e pasur një test PCR-negativ.Pas rritjes së...