Ballina Shëndetësia

Shëndetësia

Kafe turke për një jetë të gjatë? – Zbuloni faktet shumë interesante

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë. Përpara se të përballen me këto sfida, tradita e kërkon një filxhan me kafe...

Për shkak të këtyre katër gabimeve, krepat bëhen të këqija dhe as që do të mund t’i hani

Mos e shkatërroni desertin e preferuar Krepat në shumë familje janë ndër ushqimet më të preferuara. Edhe pse është e thjeshtë të bëhet brumi, ndonjëherë...

Ja ushqimet që shpëtojnë mushkëritë

Mushkëritë janë pre e shumë kimikateve, që shkaktojnë një sërë sëmundjesh të rrezikshme. Një prej substancave më të dëmshme për mushkëritë është nikotina, të...

Vaksina për Koronavirus: Kur do të mund ta kemi?

Çdo ditë ka të dhëna të reja nga laboratorët shkencorë që punojnë mbi vaksinën kundër Korona virusit, dhe ndërsa testimet e para për vullnetarët...

Hani pemë dhe perime – përshëndetuni nga kokëdhembja

Provoni fillimisht të ndryshoni ushqimet dhe mënyrën e jetesës, e më pas shkoni te mjeku. Nuk ka njeri i cili së paku një herë në...

​Koronavirusi: Çfarë duhet të bëni nëse jeni duhanpirës, keni astmë, diabet ose tension të lartë

Askush nuk është rezistues ndaj koronavirusit të ri, por njerëzit që tashmë kanë kushte të rënda shëndetësore mund të jenë në rrezik dhe të...

10 këshilla për ta rritur rezistencën tuaj

Në çdo stine te vitit eshte e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje forcës suaj fizike, por me se shumti atehere kur eshte kohe e  ftohte. Duke u...

Vitamina B6 jetike për trurin, ja zbuloni ushqimet ku gjendet

Vitamina B6 është e një rëndësie të veçantë për shëndetin e zemrës, sistemin tretës, funksionin e muskujve, energjinë e të tjerë. Organizmi i përdor...

Mënyrat natyrale dhe ushqimet e duhura për një gjumë të qetë

Melatonina është një hormon që prodhohet nga truri për të rregulluar ciklet e gjumit dhe për t’i dhënë njeriut qetësi çdo natë. Trupi prodhon...

Brokoli/ Vlerat më të forta i përfitoni nëse e hani të pagatuar

Brokoli është një ndër perimet të pasura me vlera të fuqishme ushqyese. Por shpesh mënyra e konsumimit të saj, në formën e gatuar bën...
- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të...

Luftoi me fraktura në këmbë ndaj Gaethje, Khabib tregon “provat”

Zbulohen detaje të reja të duelit të fundit të Khabib Nurmagomedov në UFC. Ndërsa ditët kalojnë, rritet miti i luftëtarit nga Dagestani,...

PDSH në Preshevë shpall zgjedhjet e brendshme në të gjitha nivelet e Partisë

NJOFTIMKëshilli qendror i Partisë Demokratike Shqiptare, në mbledhjen e mbajtur më 11.10.2020, ka sjell vendim për shpalljen e zgjedhjeve të brendshme në...

Diaspora vazhdon ta mbajë gjall Kosovën, për tetë muaj solli mbi 606 milionë euro

Situata e me pandeminë COVID-19, bëri që diaspora të mos mund të vijë këtë vit në Kosovë, mirëpo pavarësisht kësaj, ata dërguan...