Si të ulni tensionin e lartë me tri metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave. Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin medikamente të cilat […]

lexo

Shkencëtarët zbulojnë një kombinim të ri ilaçesh për trajtimin e kancerit të vezoreve

Mijëra gra me kancer të vezoreve mund të përfitojnë nga një kombinim revolucionar i barnave pasi u tregua se zvogëlonte tumoret në gjysmën e pacientëve me një formë të përparuar të sëmundjes. Çifti i barnave, të cilat punojnë së bashku për të bllokuar sinjalet që lëshojnë qelizat e kancerit, mund të ofrojnë një mundësi të […]

lexo

Alzheimer: Ushqimet që ngadalësojnë plakjen e trurit

Sëmundja e Alzheimerit dhe format e tjera të demencës janë aktualisht të pashërueshme, kjo është arsyeja pse shkencëtarët po përqendrohen në mënyrat e mundshme për të parandaluar dhe vonuar shfaqjen e sëmundjes. Në këtë kontekst, rekomandohet një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar për të ruajtur shëndetin e mirë të trurit. Një studim shkencor i […]

lexo

Çdo orar zgjimi tregon një problem shëndetësor; nëse zgjoheni në 3, 4 ose 5 të mëngjesit trupi juaj po vuan nga këto sëmundje

A jeni zgjuar kohët e fundit rreth të njëjtën kohë çdo natë? E pra, sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze (TCM), ajo kohë mund të nënkuptojë një çekuilibër në një sistem të veçantë të organeve. Teoria e TCM beson se mirëqenia jonë shpirtërore dhe shëndeti fizik janë të lidhura drejtpërdrejt me sistemet dhe ritmet e brendshme. Studimet […]

lexo

E tmerrshme çfarë ndodh me trupin tënd, nëse konsumoni çdo ditë pije me sheqer

Çfarë ndodh me trupin tënd, nëse konsumoni çdo ditë pije me sheqer. Pijet me sheqer me siguri që i provoni herë pas here. Përtej shijes, nga këto pije diskutohet shpesh efekti i tyre në shëndet. Efekt për të cilin mund të mos mendoni shpesh pasi të kthesh disa gota lëng frutash apo pije me gaz […]

lexo

Pesë ushqimet që duhet t’i hani në mëngjes për të humbur peshë

Anashkalimi i mëngjesit nuk është një ide e mirë pasi do t’ju mungojnë lëndët ushqyese dhe e gjithë kjo mund të ndikojë në nivelin tuaj të sheqerit në gjak Mëngjesi i pasur me lëndë ushqyese ka një efekt pozitiv në përqendrimin, kolesterolin dhe ulë rrezikun nga diabeti. Përveç kësaj, zgjedhja e duhur e ushqimeve të […]

lexo

Ky mund të jetë shkaku befasues i problemeve tuaja gastrointestinale

Fryrje, dispepsi, dhimbje barku… Shkencëtarët e CDC thonë se një në tre prej nesh mund të infektohet me një parazit të zorrëve falë prodhimeve të importuara, ujit të kontaminuar dhe udhëtimeve ndërkombëtare. “Parazitët gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndjeni dhimbje dhe lodhje”, thotë Ann Louise Gittleman. Më poshtë ua sjellim katër mënyra të thjeshta për […]

lexo

Pirja e kësaj pije të shijshme rregullisht mund të ndihmojë që truri juaj të funksionojë më mirë

Shumica e njerëzve nuk mund ta fillojnë ditën e tyre pa të paktën një filxhan kafe duke u dhënë atyre tronditjen e nevojshme për të hyrë në shpejtësi. Ndërsa nuk ka asgjë të keqe të mbështeteni në kafen tuaj të mëngjesit, rezultatet nga një studim i ri mund t’ju bindin që të ndërroni pijen tuaj […]

lexo

Pse duhet të hani karrota çdo ditë/ Vlerat e mira për organizmin

Në fillimet e kultivimit të saj, njerëzit e përdornin karrotën për kura mjekësore. Më vonë e kuptuan se ajo kishte një potencial të shkëlqyer në kuzhinë. Karrota ka të paktën 5000 vjet që rritet mbi këtë tokë, por asnjë nuk e di kohën e saktë se kur kjo perime u shfaq për herë të parë. […]

lexo

Zbuloni si ndikon veza për kolesterolin, diabetin dhe shëndetin e zemrës

Vezët janë një burim i shkëlqyer proteine dhe konsiderohen një ushqim i thjeshtë, që nuk të lë kurrë në baltë, përmbushës por edhe i shijshëm. Në vitet 70’ vlerat e vezëve u përbaltën pas pretendimeve se ato rrisin nivelin e kolesterolit në gjak. Por studimet shkencore të mëvonshme, rikthyen vlerësimin e vezëve dhe sugjeruan se […]

lexo