Studentja mori 6 doza të vaksinës Pfizer: “Kam frikë dhe gjithçka më dhemb, por unë e fal infermieren për gabimin”

Flet 23-vjeçarja që gabimisht mori vaksinimin rekord prej gjashtë dozash: «Mjekët ishin shumë të shqetësuar dhe unë menjëherë kuptova se diçka kishte shkuar keq. Ata më thanë të vërtetën menjëherë, por nuk e dinë se cilat mund të jenë pasojat”, thotë 23 vjeçarja. Si ndjehesh Virginia? «Kam një dhimbje koke, shumë lodhje dhe pata një […]

lexo

Sinjalet që jep trupi kur e teproni me sheqerin

Sheqeri është i shijshëm, por nëse e konsumoni në sasi të mëdha, jeni duke dëmtuar rëndë shëndetin tuaj. Ndoshta, pasi të lexoni këtë artikull nuk do ta shihni sheqerin me të njëjtin sy si më parë.Trupi i njeriut nuk resht së dërguari alarme dhe thirrje për ndihmë, sidomos kur bëhet fjalë për konsumin e sheqerit.AgroWeb.org […]

lexo

Pse Mungesa E Gjumit Iu Shëndoshë Më Shumë Sesa Ushqimi

Sipas shkencëtarëve, kohëzgjatja e gjumit ndikon hormonet e urisë dhe stimulon oreksin.Studime të viteve të fundit kanë zbuluar një lidhje të fortë mes kohëzgjatjes së gjumit dhe shtimit ne peshë, shkruan “U.S. National Library of Medicine”.Sipas studimeve, nëse njeriu fle më pak se pesë orë, rrit gjasat e shtimit në peshë, transmeotn lajmi.net.Femrat që flenë […]

lexo

Çka ndodh me trupin nëse flini më shumë se 12 orë?

Gjumi është shumë i rëndësishëm për trupin e njeriut.  Ai ndihmon trupin të rifurnizohet me energji. Por, ashtu si çdo gjë tjetër, bën dëm kur është me tepri. Personat që flenë më shumë se 12 orë në ditë në përgjithësi nuk gëzojnë një shëndet të mirë krahasuar me ata që flenë 7-8 orë në ditë.Çfarë ndodh […]

lexo

Si të ulni shtypjen e gjakut me vetëm këtë ushqim

Spirulina, një “super-ushqim” i përbërë nga algat, mund të ndihmojë në reduktimin e shtypjes të gjakut, sipas një studimi. Një proteinë specifike në spirulinë relaksoi arteriet në kafshë laboratorike.Spirulina përdoret gjerësisht në suplemente dhe “smoothie” për një mori gjendjesh shëndetësore duke përfshirë humbjen e peshës, ethet dhe diabeti. Por ka prova të kufizuara shkencore për […]

lexo

Ky produkt ushqimor rrit mërzinë dhe depresionin, si ta shmangni?

Fakti që sheqeri ka një ndikim të tmerrshëm në organizëm, nuk përbën më lajm. Prania e tij ka lidhje të drejtpërdrejtë me mbipeshën, diabetin dhe sëmundjet e zemrës. Duke qenë se sheqeri ka një ndikim kaq të fortë në shfaqjen e sëmundjeve të zemrës, natyrshëm lind shqetësimi për ndikimin në shëndetin e trurit. Studimet të […]

lexo

Luftoni për një imunitet të fortë, mësoni për përzierjen me mjaltë, ujë dhe limon

Një imunitet i fortë, duhet të fitohet me ushqim të mirë dhe të shëndetshëm. Një sugjerim nga mjekët, bëhet fjalë për një përzierje që është mirë të konsumohet esëll në mëngjes. Bëhet fjalë për ujin me limon, e cila është e mirë për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një dozë të fortë të vitaminës […]

lexo

Kosovë, 9 viktima dhe 269 raste të reja me COVID-19

Të enjten në Kosovë janë regjistruar edhe 9 viktima nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusit i ri. Sipas raportit ditor të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, nga dy raste janë në Prizren dhe Prishtinë ndërsa nga një rast në Gjakovë, Gjilan, Ferizaj, Mitrovicë dhe Lipjan.Në raportin për situatën epidemiologjike gjatë 24 orëve të fundit […]

lexo