Ballina Lajme Shembull për Shqipërinë/ Ish kryeprokurorja e Maqedonisë së Veriut dënohet me 7...

Shembull për Shqipërinë/ Ish kryeprokurorja e Maqedonisë së Veriut dënohet me 7 vjet burg

Ish Prokurorja e Prokurorisë Speciale në Maqedoninë e Veriut Katica Janeva është dënuar me 7 vite burg për çështjen “Zhvatja”, një dosje korrupsioni që shkaktoi tërmetin më të madh politik të viteve te fundit në vendin fqinj.

Pas disa seancave maratonë, gjykata vendosi këtë të enjte dënimin me 9 vjet heqje lirie edhe për bashkëpunëtorin e saj Bojan Jovanovski i njohur si Boki13, pronar i një televizioni në Maqedoninë e Veriut.

Vitin e Kaluar gazeta italiane “La Verita” publikoi një video ku shihej se si Bojan Jovanovski  dhe Zoran Milevski dilnin nga shtëpia e biznesmenit Orce Kamçev, me një valixhe të mbushur me para.

Shuma ishte marrë  në këmbim te një premtimi për të ndërhyrë në prokurorinë speciale për të mbyllur çështjen e  njohur me emrin “Perandoria” dhe për të liruar biznesmenin Jordan Kamcev nga paraburgimi.

Ish prokurorja speciale i kishte premtuar biznesmenit ndryshimin e masës së sigurisë nga arrest me burg, në arrest shtëpiak.

Pas publikimit të këtij skandali, Katica Janeva dha dorëheqjen.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Luftoi me fraktura në këmbë ndaj Gaethje, Khabib tregon “provat”

Zbulohen detaje të reja të duelit të fundit të Khabib Nurmagomedov në UFC. Ndërsa ditët kalojnë, rritet miti i luftëtarit nga Dagestani,...

PDSH në Preshevë shpall zgjedhjet e brendshme në të gjitha nivelet e Partisë

NJOFTIMKëshilli qendror i Partisë Demokratike Shqiptare, në mbledhjen e mbajtur më 11.10.2020, ka sjell vendim për shpalljen e zgjedhjeve të brendshme në...

Diaspora vazhdon ta mbajë gjall Kosovën, për tetë muaj solli mbi 606 milionë euro

Situata e me pandeminë COVID-19, bëri që diaspora të mos mund të vijë këtë vit në Kosovë, mirëpo pavarësisht kësaj, ata dërguan...

Nga sot Kosova ‘’vija të kuqe’’ edhe Gjermanisë – s’mund të vijnë nga këto shtete pa testin PCR

Shtetasit e Gjermanisë tani e tutje nuk do të mund të hyjnë në Kosovë pa e pasur një test PCR-negativ.Pas rritjes së...