Ballina Uncategorized SHBA-ja kritikon ashpër Turqinë për provën me sistemin rus të mbrojtjes ajrore...

SHBA-ja kritikon ashpër Turqinë për provën me sistemin rus të mbrojtjes ajrore S-400

Shtetet e Bashkuara dënuan Turqinë për testimin e një sistemi të përparuar rus të mbrojtjes ajrore të premten, një veprimë që Ankaraja e ndërmori pa marrë parasysh paralajmërimet amerikane.

Televizioni Haber, që është pranë qeverisë, tha në faqen e tij të internetit se ushtria e Turqisë provoi sistemin rus S-400 të mbrojtjes ajrore ruse në provincën Sinop të Detit të Zi. Ai i bazoi raportet e tij në një video amatore, që njoftohet se është filmuar në Sinop. Media të tjera kishin njoftime të ngjashme.

Departamenti amerikan i Shtetit tha se lëshimi i raketave është “i papajtueshëm me përgjegjësitë e Turqisë si një aleat i NATO-s dhe një partner strategjik” i Shteteve të Bashkuara

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Mbrojtjes tha se “Ne kemi qenë të qartë: një sistem operativ S-400 nuk është në përputhje me angazhimet e Turqisë si një aleat i SHBA-së dhe NATO-s. Ne kundërshtojmë blerjen e sistemit nga Turqia dhe jemi thellësisht të shqetësuar nga njoftimet se Turqia po e vë atë në veprim”, tha ai duke shtuar se sistemi “nuk duhet të aktivizohet”.

“Aktivizimi do të sillte pasoja serioze për marrëdhënien tonë të sigurisë”, tha zëdhënësi, duke shtuar se Turqia tashmë është pezulluar nga programi i avionëve luftarakë amerikanë F-35, “dhe S-400 vazhdon të jetë një pengesë për përparimin në drejtime të tjera në marrëdhëniet dypalëshe “.

Kryetari i Komisionit të Senatit për Marrëdhënie me Jashtë, republikani Jim Risch, e quajti provën “sjellje të papranueshme” nga një aleat i NATO-s.

Senatori Risch tha në një deklaratë se lëvizja dëmton NATO-n dhe përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për avionët bombardues amerikanë F-35 dhe sistemet e tjera të aleatëve të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s.

Presidenti amerikan Donald Trump është nën presion nga ligjvënësit për të sanksionuar Turqinë lidhur me marrëveshjen S-400.

Në vitin 2018, Uashingtoni imponoi sanksionet ndaj Turqisë për ndalimin e një pastori amerikan, duke shkaktuar një krizë të rëndë monetare në vend. Sanksionet u hoqën pas lirimit të pastorit./VOAMësoni sekretin e një fytyre pa rrudhaiuveniscare.com|SponsoredJa çfare sugjerojnë mjekët për trajtimin e rrudhave dhe të fytyrësiuveniscare.com|SponsoredMësuesja kryente marrëdhënie me nxënësin 15-vjeçar, fotot që i dërgonte shpërndaheshin në gjithë shkollënA duhet të largohet Challandes? Ky është mendimi i TovërlanitBesa Kokëdhima ka dy fjalë për Albin KurtinA është kjo rusja më seksi që keni parë (Foto)Gjendet e djegur në banesë gruaja e ish-boksierit shqiptarOsmani i përgjigjet VuçiqitLAJMI I FUNDIT: Dy të vdekur në aksidentin në GllarevëDetajetZeri.infohttps://asap.sindikata.org/zeri/mobile2.phpTë rekomanduara

SHBA-ja kritikon ashpër Turqinë për provën me sistemin rus të mbrojtjes ajrore S-400

SHBA-ja kritikon ashpër Turqinë për provën me…October 17, 2020

Merkel: Qëndroni në shtëpi, shmangni përhapjen e virusi

Merkel: Qëndroni në shtëpi, shmangni…October 17, 2020Të paktën 15 të arrestuar në marshin e organizuar në MinskBOTAOctober 17, 2020Evropa pushtohet nga vala e dytë e COVID-19BOTAOctober 17, 2020Në Francë hyn në fuqi ora policoreBOTAOctober 17, 2020Macron e quan “sulm terrorist islamik” vrasjen mësuesit në ParisBOTAOctober 17, 2020Gjermania shënon rekord të rasteve me Covid-19 për të tretën ditë radhaziBOTAOctober 17, 2020Nga e hëna në Belgjikë mbyllen baret dhe restorantet për katër javëBOTAOctober 16, 2020https://asap.sindikata.org/zeri/rec.php?c=26&b=9999&p=1Më të lexuarat

Zyrtari serbo-boshnjak i dënuar për krime lufte vdes nga COVID-19

BOTAOctober 15, 2020Zyrtari serbo-boshnjak i dënuar për krime lufte vdes nga COVID-19

Sllovenia rikthen karantinën

BOTAOctober 15, 2020Sllovenia rikthen karantinën

Gjermania me numër rekord të të infektuarve gjatë 24 orëve

BOTAOctober 15, 2020Gjermania me numër rekord të të infektuarve gjatë 24 orëve

Irani reagon sërish për luftimet në Nagorno-Karabak

BOTAOctober 16, 2020Irani reagon sërish për luftimet në Nagorno-Karabak

Gjykata gjermane shfuqizon orën policore për restorantet dhe baret në Berlin

BOTAOctober 16, 2020Gjykata gjermane shfuqizon orën policore për restorantet dhe baret në Berlin

Të rinjtë e Shqipërisë ikin nga malet në kërkim të perspektivave

BOTAOctober 16, 2020Të rinjtë e Shqipërisë ikin nga malet në kërkim të perspektivavehttps://asap.sindikata.org/zeri/mobile2.php

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2010 Portali “Zëri”.

redaksia@zeri.info

marketingu@zeri.info

Tel. + 383 38 24 90 71

Tel. + 383 38 22 24 51

Ky portal mirëmbahet nga NGB “Zëri” sh.p.k.. Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të “Zërit”. Për ta shfrytëzuar materialin e këtij portali, obligoheni t’i pranoni Kushtet e përdorimit.

Dev: S.A.P – Design: Trembelat

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Po vjen Organi i Përkohshëm, me të bashk edhe Pllakat e Betonit

Po vjen Organi i Përkohshëm, me të bashk edhe Pllakat e Betonit Në një kohë kur është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, në...

14 të vdekur dhe 555 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.340...

Protestë në Beograd për shkak të masave të reja nga Shtabi i Krizave

Për shkak të masave të reja të Shtabit të Krizave, të cilat hyjnë në fuqi të Premten, disa qindra njerëz u mblodhën...

“Këtu duan vetëm lekë”, flet motra e 60-vjeçarit që u hodh nga “Shefqet Ndroqi”

Pak ditë më parë, një pacient i infektuar me Cvid 19, Leonard Skabona, ish-i përndjekur politik, i dha fund jetës, duke u...