Ballina Lajme Bota SHBA-ja dhe Turqia theksojnë nevojën e armëpushimeve në Siri dhe Libi

SHBA-ja dhe Turqia theksojnë nevojën e armëpushimeve në Siri dhe Libi

Presidenti amerikan, Donald Trump, dhe homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan, nënvizuan nevojën për armëpushime në Siri dhe Libi gjatë pandemisë së koronavirusit.

Ata biseduan përmes telefonit edhe lidhur me përpjekjet për të “mposhtur virusin dhe forcuar ekonominë globale”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Turqia është e përfshirë në të dyja konfliktet si në Libi ashtu edhe në Siri.

Aktualisht në Libi janë dy qeveri, një e njohur nga OKB-ja që e ka selinë në Tripoli dhe administrata tjetër e udhëhequr nga komandati i Forcave Kombëtare Libiane, Khalifa Haftar me seli në Tobruk.

Turqia njihet si përkrahëse e qeverisë në Tripoli, derisa Rusia përkrah ushtrinë dhe liderin e saj, gjeneralin, Khalifa Haftar.

Ndërkaq në Siri, autoritetet turke mbështesin rebelët anti-qeveritarë të cilët luftojnë kundër qeverisë së presidentit Bashar al-Asad, i cili gëzon përkrahjen e Rusisë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...

Vriten dy të rinj në Çair

Ministria e Punëve të Brendshme për TV21 ka njoftuar se gjatë mëngjesit të sotëm në Çair ka pasur përleshje me armë, si...