Ballina Lajme Bota SHBA 100 milionë dollarë për Italinë, Trump: Po kalojnë një moment të...

SHBA 100 milionë dollarë për Italinë, Trump: Po kalojnë një moment të vështirë

Presidenti amerikan Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë pajisje mjekësore për luftimin e pandemisë së koronavirusit në Itali, dhe më vonë në Francë dhe Spanjë.

Trump, duke folur në konferencën e tij të përditshme, tha se një sasi e madhe ndihmash ishte destinuar për Italinë, e cila ka numrin më të lartë të vdekjeve në botë.

“Ne do të dërgojmë pajisje në vlerë prej afro 100 milion dollarësh, pajisje kirurgjikale, mjekësore dhe spitalore në Itali. Ata po kalojnë një moment të vështirë”, tha ai.

Shtëpia e Bardhë tha që Trump dhe Conte kishin patur një bisedë telefonike të hënën e 30 marsit.

Trump përsëriti angazhimin e Shteteve të Bashkuara për të punuar me Italinë dhe të gjithë aleatët dhe partnerët evropianë për të ndaluar përhapjen e virusit.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Përfundimtare: Ky është numri i deputetëve që morën partitë

Vetëvendsoje merr 58 deputetë në Kuvendin e Kosovës pas përfundimit të numërimit të të gjitha votave të rregullta, atyre me kusht dhe...

Testohet ulja e avionëve në Aeroportin e Kukësit

Në Aeroportin e Kukësit është kryer ditën e sotme testimi i uljes së avionëve. Ishte ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku,...

Ky lloj i kancerit është bërë më i përhapur tek njerëzit

Kanceri i gjirit është bërë kanceri me i përhapur tek njerëzit.Edhe pse njihej si sëmundje vdekjeprurëse kanceri i mushkërive, tani ky lloj...

Pyetet për Murat Jasharin, Kurti nga Shqipëria: Nuk bëjmë kompromis me presidentin, posti i takon Vjosa Osmanit

Kryetari i VV-së, Albin Kurti po qëndron në Shqipëri në përkrahje të kandidatëve të Vetëvendosjes në zgjedhjet atje.Kurti në një konferencë për...