Ballina Lajme Serbi: Nga muaji Janar pritet të rriten rrogat, ja kur rroga mesatare...

Serbi: Nga muaji Janar pritet të rriten rrogat, ja kur rroga mesatare mund të arrijë 540 euro


Gjysmë milioni qytetarë të punësuar në sektorin publik dhe rreth 1.7 milion pensionistë duhet të presin të ardhura më të larta nga janari dhe rritjet janë të sigurta edhe për rreth 350,000 njerëz që sot marrin pagë minimale 30,000 dinarë në muaj.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ai insistoi gjatë takimit me Fondin Monetarë Ndërkombëtarë për rritjen e pagave dhe theksoi se ne do të jemi vendi i vetëm, jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë, i cili do të rrisë pagat pavarësisht krizës.

Vuçiq ka bërë të ditur se deri në muajin Mars 2021 mund të presim që rroga mesatare ne Serbi të jetë 540 euro.

“FMN tha që pagat, pensionet dhe gjithçka tjetër nuk duhet të rriten, ata janë të kujdesshëm dhe më pëlqen qasja e tyre.

Ata janë skeptikë, por ne këmbëngulëm dhe treguam hapësirë të mjaftueshme për të rritur pagat në sektorin publik,” tha ai.

Vuçiç shtoi se ka hapësirë për rritje të buxhetit.

Edhe Ministri i Financave, Sinisha Malli, gjithashtu deklaroi këtë mëngjes se me buxhetin për vitin 2021 do të ndajë më shumë para për rritjen e pagave në sektorin publik dhe pensionet.

Përderisa ende pritet një informacion më i saktë se sa do të rriten pagat në sektorin publik, si në masë ashtu edhe sipas fushave, tashmë dihet që pensionet do të rriten sipas formulës zvicerane, me 5.9 përqind.

Njëkohësisht paga minimale do të jetë më e lartë për 6.6 përqind dhe në vend të 30,000 sa shtë këtë vit, do të arrijë në 32,126 dinarë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Vuçiqit e Bërnabiqit s’ju pëlqeu fjalimi i Kamberit në Kuvend, por ky ka disa porosi për ta

Deputeti i listës “Lugina e Bashkuar - SDA Sanxhak”, Shaip Kamberi, në Kuvendin e Serbisë, dje, pas fjalimit të mandateres për qeverinë...

Pozitat e gjumit lidhen me personalitetin tuaj

Muzika që ju pëlqen të dëgjoni, stili që zgjidhni për rrobat tuaja, mënyra se si ju dekoroni shtëpinë tuaj ose mënyra se...

Terapistët tregojnë disa mënyra se si të minimizoni nervozën dhe të zgjidhni problemet

Bëni gjithçka që duhet të bëni që ju ndihmon të qetësoheni. Nëse keni nevojë të largoheni nga dhoma për disa minuta, bëni...

Merret vendimi i fundit/ Mbyllen Universitetet dhe Konviktet? Rakacolli sapo e njoftoi, ja ç’do ndodhë

Zv.Ministrja Mira Rakacolli në një deklaratë për media ka bërë me dije vendimin e fundit të marrë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve,...