Ballina Shëndetësia Sëmundje e padukshme: Ndikimi emocional i migrenës

Sëmundje e padukshme: Ndikimi emocional i migrenës

Yuko Nippoda, psikoterapiste dhe zëdhënëse e Këshillit të Mbretërisë së Bashkuar për Psikoterapi (UKCP), konfirmon se njerëzit me migrenë kronike shpesh mund të përjetojnë ankth, depresion dhe ndikime të tjera emocionale, shkruan Health Line, transmeton Insajderi.
“Ju mund të ndiheni të shqetësuar kur do të vijë një sulm tjetër, si do ta menaxhoni atë, dhe nëse migrena mund të shkaktojë sëmundje të tjera”, shpjegon ajo.
Shumë njerëz shqetësohen gjithashtu për anulimin e planeve ose mosrespektimin e angazhimeve të tyre, gjë që mund të shkaktojë ankth për humbjen e miqve ose vendeve të punës.
“Ky ankth mund të çojë në një frikë se gjithçka mund të shkojë keq në jetën tuaj”, thotë Nippoda.
Nëse rregullisht nuk jeni në gjendje të merrni pjesë në jetën e përditshme si rezultat i migrenës, mund të përjetoni edhe ndjenja depresioni.
“Ju mund të pyesni pse e keni [këtë gjendje] dhe mund të ndjeni zemërim ose të fajësoni veten që nuk po ia dilni mirë”, thotë Nippoda.
Ndjenjat e izolimit dhe vetmisë janë gjithashtu të zakonshme, pasi mund të jetë e vështirë për të tjerët të kuptojnë se çfarë po kaloni nëse nuk kanë migrenë.
Nippoda thotë se të gjitha këto ndjenja janë normale dhe nuk duhet ta ndëshkoni veten për këtë, pasi kjo mund t’ju bëjë të ndiheni më keq.
 
“Migrena është një gjendje kronike e padukshme dhe [kjo] mund të keqkuptohet lehtë nga njerëzit e tjerë, gjë që mund të çojë në ndjenja turpi dhe faji,” shpjegon ajo. /Insajderi.com

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Në këtë ditë, para nëntë vitesh Messi u bë lojtari i parë që shënoi pesë gola në një ndeshje në Ligën e Kampionëve

Një Lionel Messi i pandalshëm bëri historinë duke u bërë lojtari i parë ndonjëherë që shënoi pesë gola në një lojë të...

Vuçiqi në presion, thotë se është në pozitë të pashpresë sepse po i kërkohet ta njoh pavarësinë e Kosovës

***Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë në lidhje me Kosovën, dhe shtoi se...

Ndjehen lëkundje tërmeti në pjesën perëndimore të Maqedonisë

Tërmet me intensitet me magnitudë tre sipas shkallës së Rihterit është ndjerë mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:43 në rajonin e Dibrës,...

Foto e jashtëzakonshme, fotografi kap “anijen në fluturim”

Imazhi i asaj që duket si një anije fluturuese është rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.David Morris...