Ballina Lajme Bota Sekretari i Përgjithshëm i OKB: Pandemia tregoi brishtësinë e botës, varfëria dhe...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB: Pandemia tregoi brishtësinë e botës, varfëria dhe tensionet politike po rriten

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres bëri thirrje për më shumë bashkëpunim ndërkombëtar përballë sfidave globale, gjatë një ngjarjeje që shënoi 75-vjetorin e organizatës botërore.

“Sot kemi një tepricë të sfidave shumëpalëshe dhe një deficit të zgjidhjeve shumëpalëshe”, tha Guterres.

“Fatkeqësia klimatike po afrohet, biodiversiteti po shembet, varfëria po rritet sërish, urrejtja po përhapet, tensionet gjeopolitike po përshkallëzohen dhe pandemia e COVID-19 ka nxjerrë në pah brishtësitë e botës. Ne mund t’i trajtojmë këto vetëm së bashku”, theksoi ai.

Ai, gjithashtu, vlerësoi arritjet e OKB-së, duke vënë në dukje se është shmangur një luftë e tretë botërore.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Shtatë të vdekur dhe 241 të infektuar me koronavirus në Shqipëri

Shtatë persona kanë humbur jetën nga COVID-19 24 orëve të fundit në Shqipëri, duke bërë që numri i viktimave që prej nisjes...

100 000 RUBLA RUSE PER ÇDO FAMILJE QË EMËRON FËMIJË ME EMRIN MUHAMMED.

Në Çeçeni ka filluar një fushatë interesante si kundërveprim ndaj sjelljes franceze ndaj figurës së PROFETIT MUHAMMED s.a.v.s.Fondacioni Ahmed Kadyrov (emëruar sipas...

Zemaj prezanton masat e reja anti-COVID: Kufizohet lëvizja për të moshuarit, gastronomia dhe qendrat tregtare mbyllen në orën 21:00

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se për ta ndalur hovin e infeksionit me COVID-19,...

Partitë politike para qytetarëve servojnë më shumë Nostalgji se sa Programe Zhvillimore

Është bërë trend brenda partive politike në Kosovë, por edhe në Shqipëri, që para qytetarëve të servohet një tip i nostalgjisë, që...