Ballina Lajme Sami Salihu (LR) dënon ashpër gjuhën e përdorur nga Vulin, e quan...

Sami Salihu (LR) dënon ashpër gjuhën e përdorur nga Vulin, e quan atë gjuhë, gjuhë e urrejtjes, e fyerjes dhe konfliktuoze

Gjuha e urrejtjes, e fyerjes dhe gjuha që nxit konflikte e përdorur nga Ministri Vulin është e papranueshme! Me vëmendje kam dëgjuar sot intervistën e dhënë pranë televizionit publik RTS të ministrit të punëve të brendshme Aleksandar Vulin ku në disa raste i quan shqiptarëve me term fyes dhe denigrues.
Është e papranueshme në asnjë çast, që në shekullin e 21, në një vend me aspirata Europiane, që ka hapur disa kapituj për intergrim në Bashkim Europian, në një televizion me frekuenca nacionale siç është RTS, të lejohet që një ministër të fyej, të nënçmojë e të denigrojë popullatën shqiptare e cila përpos që është e diskriminuar, tani po linçohet e margjinalizohet nga politikat shtetërore.
Urgjentisht, thërras Misionin e OSBE-së në Bujanoc dhe Qendrën e saj në Beograd, Ambasadën e SHBA-ve dhe te BE në Beograd, që të reagojnë ndaj këti akti të papjekur politik e njerëzor.
Gjithashtu, thërras gjith spektrin politik në Luginë, përfshirë Këshillin Nacional dhe tre deputetët shqiptar në Parlamentin e Serbisë të reagojnë sa më fuqishëm dhe që të ndalet kjo politikë destruktive e qeverisë së Serbisë.

Gjithashtu, është për të ardhur keq që një televizion siç është RTS që ka shtrirje në të gjithë Serbinë, të lejojë që në një emision të tijin të shpërdahet gjuha e urrejtjes ndaj nacionalitetit shqipëtar!

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Konsumoni më pak kripë dhe sheqer

Kripa dhe sheqeri, ato duken kaq të padëmshme, kaq themelore, aq thelbësore. Megjithatë, rritja e shpejtë e pranisë së tyre në gjithçka,...

Reforma Zgjedhore bllokon Shqipërinë/ Merkel: Nuk ka negociata

Nuk do të ketë një vendim për nisjen zyrtare të procesit të negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian brenda vitit 2020.Në mbledhjen...

Ismaili: Pas propozimit të PDK-së, trafiku urban falas në Prishtinë

Nga sot Komuna e Prishtinës do të ofrojë shërbimet e Trafikut Urban falas për të gjithë qytetarët që udhëtojnë në Prishtinë.Ky vendim...

Qytetarët ia shohin sherrin pështjellimit në rrugën e Vushtrrisë: Aksident i rëndë me të lënduar

Një aksident me të lënduar ka ndodhur para pak minutash në një kryqëzim rruge në Vushtrri.Mësohet se ka të lënduar pasi goditja...