Rusia mashtroi Italinë: 80 për qind e ndihmës që dërgoi në Itali është e padobishme

Lugina

Tetëdhjetë për qind e ndihmës që Rusia i ka dërguar Italisë është “e padobishme”, njoftoi shtypi italian, duke cituar burime nga qarqet politike të nivelit të lartë, transmeton Zeri.

Pasi presidenti rus Vladimir Putin dhe Kryeministri italian Giuseppe Conte folën të shtunën e kaluar, Rusia ka dërguar 60 respiratorë dhe 100 virologë dhe epidemiologë në Itali.

Një pamje e kamionëve ushtarakë rusë gjatë rrugës nga Roma në qendër të epidemisë së Bergamos ka qarkulluar në internet javën e kaluar. “Tetëdhjetë për qind e ndihmës ruse ka pak përdorim për Italinë, ose plotësisht e

padobishme, kjo nuk është asgjë tjetër veçse një mashtrim”, tha një burim anonim për gazetën, duke shtuar se kate beje për pajisjet e dezinfektimit, një laborator polak për sterilizimin dhe parandalimin kimik, etj.

Burimet e gazetës ‘Stampa’ thonë se paketa “Me dashuri nga Rusia” e Putinit në të vërtetë përdor shanset gjeopolitike dhe diplomatike “, dhe se Konte mori ndihmë për të siguruar marrëdhënie të mira personale me Moskën. Ambasadori rus në Itali, Segey Razov, hodhi poshtë shkrimin e Press dhe i përshkroi pretendimet si “të çoroditura”.