Ballina Shëndetësia Rrushi i zi, një ilaç i mrekullueshëm

Rrushi i zi, një ilaç i mrekullueshëmEkstrakti i rrushit të zi është një kurë e mrekullueshme kundër sulmeve në zemër, sipas hulumtimit të fundit. Ata vërtetojnë se rrushi në formën e papërpunuar është më i shëndetshëm se çdo frutë tjetër e vjeshtës. Ka fibra në lëvozhgën dhe farat e rrushit, të cilat hiqen nga fruta kur prodhohet vera. Studimet kanë treguar se këto fibra përmbajnë shumë antioksidues që ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Ndryshe nga farat dhe drithërat e tjerë që janë një burim i pasur i antioksiduesve ose fibrave, rrushi i zi përmban të dyja. Ekstrakti i rrushit të kuq mund të zvogëlojë presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit deri në 14 për qind, dhe si një shtesë e një diete mesdhetare të bazuar në verë, vaj ulliri dhe domate, rreziku i sëmundjes së zemrës do të ulet me 50 për qind, thonë shkencëtarët.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Konsumoni më pak kripë dhe sheqer

Kripa dhe sheqeri, ato duken kaq të padëmshme, kaq themelore, aq thelbësore. Megjithatë, rritja e shpejtë e pranisë së tyre në gjithçka,...

Reforma Zgjedhore bllokon Shqipërinë/ Merkel: Nuk ka negociata

Nuk do të ketë një vendim për nisjen zyrtare të procesit të negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian brenda vitit 2020.Në mbledhjen...

Ismaili: Pas propozimit të PDK-së, trafiku urban falas në Prishtinë

Nga sot Komuna e Prishtinës do të ofrojë shërbimet e Trafikut Urban falas për të gjithë qytetarët që udhëtojnë në Prishtinë.Ky vendim...

Qytetarët ia shohin sherrin pështjellimit në rrugën e Vushtrrisë: Aksident i rëndë me të lënduar

Një aksident me të lënduar ka ndodhur para pak minutash në një kryqëzim rruge në Vushtrri.Mësohet se ka të lënduar pasi goditja...