Ballina Lajme Bota Rritet tensioni Athinë-Ankara/ Anija turke afër ujërave greke

Rritet tensioni Athinë-Ankara/ Anija turke afër ujërave grekeTurqia do të vazhdojë kërkimet e saj për naftë dhe gaz natyror në Egjeun Lindor.Presidenti Rexhep Tajip Erdoan tha për mediat turke se gazi që do të nxirret nga thellësia e detit, do të kontribuojë ndjeshëm në paqen, prosperitetin si dhe politikeën e jashtme të Turqisë.
Anijet turke të kërkimit të shoqëruara nga anijet luftarake iu afruan ishullit Kastellorizo, duke hyrë në një zonë ku Greqia rezervon të drejtën për zgjatjen e ujërave të saj territoriale. Athina u kundërpërgjigj duke vendosur në gatishmëri flotën detare.Në kulmin e tensioneve Athinë-Ankara, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias në një letër drejtuar komisionerit të Zgjerimit, kërkoi që unioni të marrë në konsideratë pezullimin e bashkimit doganor me Turqinë, si ndëshkim për sjelljen Ankarase.Ai theksoi se vendimi duhet të konsiderohet si një sinjal i dënimit të sjelljes së vazhdueshme të Turqisë kundër Bashkimit Evropian.Dendias madje i bëi thirrje homologëve gjermanë, spanjollë e Italianë, të vendosin një embargo ndaj Ankarase.

Ndërkohë, Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare Greke deklaroi se nëse Turqia nuk tërhiqet nga plan ii saj për kërkimet në det, nuk përjashton mundësia e perplasjes. Turqia ndërkohë planifikon nisjen e një anije të tretë kerkimi në det në muajt e parë të vitit të ardhhëm.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...