Ballina Lajme Bota Roja bregdetare turke shpëton mbi 100 azilkërkues në Egje

Roja bregdetare turke shpëton mbi 100 azilkërkues në Egje

Roja bregdetare turke shpëtoi mbi 100 azilkërkues të shtyrë përsëri nga anijet e Rojes bregdetare greke në ujërat t Turqisë në Detin Egje, theksuan të mërkurën burime të sigurisë, transmeton Anadolu Agency (AA).


Pasi u shpëtuan pranë brigjeve të Marmarisit në provincën jugperëndimore Mugla, 23 azilkërkues u dërguan në portet e afërta, theksuan burimet.
Nëntëmbëdhjetë nga azilkërkuesit ishin shtetas turq dhe filluan veprimet ligjore kundër tyre.


Gjithashtu, një total prej 83 azilkërkuesve të huaj në tre anije shpëtimi u shpëtuan nga Roja bregdetare turke në brigjet e Bodrumit në Mugla, tha një burim sigurie.
Azilkërkuesit ishin dëbuar nga ujërat greke teksa përpiqeshin të arrinin në Evropë.
Veçmas, forcat e sigurisë në provincën Aydin ndaluan 30 azilkërkues që përpiqeshin të shkonin jashtë vendit, sipas burimeve të sigurisë.


Komanda e Rojes bregdetare ndaloi një gomone pranë Tekagac në rrethin Didim, theksuan burimet.
Azilkërkuesit, përfshirë shtetas sirianë dhe afganë u dërguan tek autoritetet provinciale të migracionit.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Po vjen Organi i Përkohshëm, me të bashk edhe Pllakat e Betonit

Po vjen Organi i Përkohshëm, me të bashk edhe Pllakat e Betonit Në një kohë kur është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, në...

14 të vdekur dhe 555 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.340...

Protestë në Beograd për shkak të masave të reja nga Shtabi i Krizave

Për shkak të masave të reja të Shtabit të Krizave, të cilat hyjnë në fuqi të Premten, disa qindra njerëz u mblodhën...

“Këtu duan vetëm lekë”, flet motra e 60-vjeçarit që u hodh nga “Shefqet Ndroqi”

Pak ditë më parë, një pacient i infektuar me Cvid 19, Leonard Skabona, ish-i përndjekur politik, i dha fund jetës, duke u...