Ballina Lajme Bota Rifillojnë bisedimet Turqi-Greqi; synohet ulje e tensioneve

Rifillojnë bisedimet Turqi-Greqi; synohet ulje e tensioneve

Pas muajsh tensionesh në det të hapur me anijet luftarake turke dhe greke që përballen kundër njëri-tjetrit mbi mosmarrëveshjet territoriale, të dy vendet tani kanë vendosur të rinisin bisedimet të hënën, pas një ndërprerje gati pesë-vjeçare.

Në Stamboll do të zhvillohen të hënën bisedime për të lehtësuar tensionet më të larta prej dekadash midis Turqisë dhe Greqisë.
Anijet luftarake greke dhe turke kanë zhvilluar stërvitje luftarake në ujërat e pretenduara nga të dyja palët. Rajoni i kontestuar që ndan detet Mesdhe dhe Egje besohet të ketë rezerva të mëdha energjetike.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nuk është Rama, s’ka vaksina; vjen Rama, vijnë vaksinat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu njoftoi herët në mëngjes, gjatë një diskutimi në parlament, se në mbrëmje do të mbërrinin 15,210 doza...

Kosovë/ Një polic i vrarë, dyshohet për vetëvrasje

Një polic është gjendur pa shenja jete në Pejë, përgjatë ditës së hënë në orën 16:20.Bëhet me dije se personi në fjalë...

Eshtë një kategori njerëzish që mund të ketë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID

Sipas një studimi të fundit nga specialistët e shëndetit, personat që janë mbipeshë prodhojnë rreth gjysmën e antitrupave që prodhojnë personat em...