Ballina Lajme Kosova Reeciprociteti çmim me i lartë se taksa, zbulohet pse vendimi i Kurtit...

Reeciprociteti çmim me i lartë se taksa, zbulohet pse vendimi i Kurtit e detyron Serbinë ta njoh Kosovën

Violeta Haxholli nga KDI, ka thënë se vendosja e reciprocitetin për Serbinë nga qeveria e Kosovës në detyrë, është çmim me i lartë se taksa.

Ajo ka thënë se çmimi i reciprocitetit do të jetë njohja e Kosovës nga Serbia, përcjell Bota sot.

Haxholli në një postim në Facebook, ka theksuar se nëse zbatohet reciprociteti i plotë, Serbia mund të me eksportojë mallra në Kosovë, vetëm nëse i njeh dokumentet dhe certifikatat tregtare RKS.

Postimi i Haxhollit:

Për Serbinë reciprociteti është çmim me i lartë se taksa, sepse çmimi është njohja.

Deri më tani Serbia ka mujt me eksportu mallra në Kosovë nëse e ka pagu taksën 100%, por pa i njoftë dokumentet dhe certifikatat tregtare RKS

Nëse zbatohet reciprociteti i plotë, Serbia mundet me eksportu mallra në Kosovë, por vetëm nëse i njeh dokumentet dhe certifikatat tregtare RKS

Mundet edhe mos me i njoftë, por pastaj nuk mundet me eksportu.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ozil lëndohet dhe frikëson të gjithë, mësohet sa do të mbetet jashtë fushave ylli turk

Mesut Ozil ka kompletuar javë më parë transferimin tek gjiganti turk Fenerbahce.Mesfushori turko-gjerman është pritur si mbret në Turqi, por ende nuk...

Nëntë llojet e dhimbjeve të trupit që lidhen me emocionet dhe gjendjen mendore

Një nga gjërat që mjekësia e vendeve perëndimore e injoron është lidhja mes trupit dhe mendjes sonë, shpirtit dhe emocioneve tona. Ndryshe...

Sot mot me diell dhe vranësira, vikendi me shi dhe borë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot me diell dhe vranësira kalimtare, më të theksuara...

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...