Ballina Lajme Bota Rebelohen holandezët, protestë masive për masat kufizuese ndaj Covid

Rebelohen holandezët, protestë masive për masat kufizuese ndaj Covid

Holanda është përfshirë nga protesta të dhunshme, pasi qindra mijëra njerëz mbushën rrugët e qyteteve kryesore për të kundërshtuar masat e reja anti-Covid. Autoritetet në Holandë vendosën ndalimin e qarkullimit nga ora 21:00 deri në 04-30. Përplasjet mes qytetarëve dhe policisë nuk munguan, ndërsa u përdor gaz lotsjellës dhe ujë me presion për të zmbrapsur turmën e demonstruesve. Gjatë protestës u shkatërruan disa dyqane si dhe u hodhën lëndë piroteknike. Sipas raportimeve të para më shumë se 100 persona u arrestuan. Pika kulmore e protestës u regjistrua në qytetin e Urk, ku protestuesit i vendosën zjarrin një qendre për testimin kundër koronavirusit.

Skenat e trazirave të dhunshme u përhapën në të gjithë vendin: Amsterdam, Tilburg dhe Enschede, ku të rinjtë hodhën gurë në një spital dhe dogjën një qendër testimi Covid.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...