Reagim i ashpër i futbollit kosovar: Albin Kurti i ka +10 vota në familjen time

Lugina

50 ditët e Albin Kurtit si kryeministër i Kosovës dhe të Qeverisë së tij, dje kanë marrë fund me mocionin e inicuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe të votuar nga të gjitha grupet parlamentare përveç Lëvizjes Vetëvendosje.

Rrëzimi i Qeverisë “Kurti” u bë me 82 vota për, 32 kundër dhe me 1 abstenim. Në sallë ishin 117 deputetë.

Këtë mocion që e nisi LDK-ja si partnere e koalicionit, nuk e mbështetën kryetarja e Kuvendit dhe dy deputetët e saj, Haxhi Avdyli e Ardian Shala. 

Në seancë pati shumë akuza mes deputetëve kryesisht të LVV-së e LDK-së. Ndër të tjera, LVV-ja e akuzoi LDK-në se e ka tradhëtuar në rrugën e saj drejtë luftimit të krimit dhe këtë e ka bërë në bashkëpunim me presidnetin Thaçi. 

Në lidhje me këtë seancë, e cila e la Kosovën pa një qeveri në këtë periudhë të vështirë me pandeminë COVID-19, ka reaguar ashpër futbollisti i mirënjohur kosovar, Dren Gashi.

Ylli i Ferizajt përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ i ka dhënë mbështetje kryeministrit në largim, Albin Kurti.

“Qiky Mr.Beani qe pi thojn +10 i ka n’familjen tem. Shnet paqi te gjithe deri tek dita e zgjedhjeve”, ka shkruar Gashi.