Ballina Lajme Maqedonia Qytetarët e Maqedonisë që janë në izolim, do të monitorohen në mënyrë...

Qytetarët e Maqedonisë që janë në izolim, do të monitorohen në mënyrë elektronike

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp tha se njerëzit në izolim do të monitorohen përmes një aplikacioni celular e cila për momentin po përpunohet sipas shembujve të vendeve evropiane.

“Personat në izolim do të monitorohen në mënyrë elektronike, kjo është diçka për të cilën po punojmë së bashku me Ministrinë për Shoqëri Informatike dhe Administratë, një aplikacion që tashmë po zhvillohet duke ndjekur shembullin e shumë vendeve evropiane. Unë mendoj se është diçka që mund të jetë me të vërtetë e dobishme, veçanërisht në disa pjesë të vendit”, tha Filipçe.

Ministri shtoi se aplikacioni do të paraqitej para publikut menjëherë pas përgatitjes teknike të tij.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Në këtë ditë, para nëntë vitesh Messi u bë lojtari i parë që shënoi pesë gola në një ndeshje në Ligën e Kampionëve

Një Lionel Messi i pandalshëm bëri historinë duke u bërë lojtari i parë ndonjëherë që shënoi pesë gola në një lojë të...

Vuçiqi në presion, thotë se është në pozitë të pashpresë sepse po i kërkohet ta njoh pavarësinë e Kosovës

***Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë në lidhje me Kosovën, dhe shtoi se...

Ndjehen lëkundje tërmeti në pjesën perëndimore të Maqedonisë

Tërmet me intensitet me magnitudë tre sipas shkallës së Rihterit është ndjerë mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:43 në rajonin e Dibrës,...

Foto e jashtëzakonshme, fotografi kap “anijen në fluturim”

Imazhi i asaj që duket si një anije fluturuese është rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.David Morris...