Ballina Shëndetësia Qumësht me mjaltë çdo mëngjes dhe ja përfitimet që do të merrni...

Qumësht me mjaltë çdo mëngjes dhe ja përfitimet që do të merrni ju dhe fëmijët

Qumështi është një nag burimet më të mira të kalciumit, ndërsa mjalti një nga mrekullitë e natyrës. Kombinimi i tyre do t’ju japë këto përfitime shëndetësore nëse e konsumoni çdo mëngjes esëll:
Veti antibakteriale, anfifungale dhe antioksidante: ju ndihmon të parandalojë infeksionet dhe bakteret e këqija në trup.
Përmirëson shëndetin e lëkurës: përveç se mund ta pini çdo mëngjes qumështin me mjaltë, mund ta përdorni edhe si maskë për fytyrën. Me anë të pambukëve mund ta vendosni në zonat më problematike të lëkurës.
Përmirëson tretjen: Një gotë qumësht i ngrohtë me 2 lugë mjaltë do të ndihmojnë tek kapsllëku, fryrja dhe sëmundjet e zorrëve.
Parandalon sëmundjet respiratore: Qumështi i ngrohtë është ilaç i shkëlqyeshëm për ftohjen dhe kollin, sikurse edhe mjalti. Nëse i bashkojmë veçoritë e tyre, do të fitojmë ilaç të shkëlqyeshëm.

Ngadalëson plakjen:Hulumtimet kanë treguar që qumështi dhe mjalti veprojnë në tërë trupin, dhe jo vetëm në lëkurë. shëndeti.com.al/ HEALTH

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Në këtë ditë, para nëntë vitesh Messi u bë lojtari i parë që shënoi pesë gola në një ndeshje në Ligën e Kampionëve

Një Lionel Messi i pandalshëm bëri historinë duke u bërë lojtari i parë ndonjëherë që shënoi pesë gola në një lojë të...

Vuçiqi në presion, thotë se është në pozitë të pashpresë sepse po i kërkohet ta njoh pavarësinë e Kosovës

***Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë në lidhje me Kosovën, dhe shtoi se...

Ndjehen lëkundje tërmeti në pjesën perëndimore të Maqedonisë

Tërmet me intensitet me magnitudë tre sipas shkallës së Rihterit është ndjerë mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:43 në rajonin e Dibrës,...

Foto e jashtëzakonshme, fotografi kap “anijen në fluturim”

Imazhi i asaj që duket si një anije fluturuese është rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.David Morris...