Ballina Shëndetësia Qeveria e Britanisë së Madhe, kërkon udhëzime për përdorimin e kësaj vitamine...

Qeveria e Britanisë së Madhe, kërkon udhëzime për përdorimin e kësaj vitamine kundër Covidit

Vitamina D ka lëvizur një hap më afër për t’u përdorur si një mënyrë e mundshme për të parandaluar dhe trajtuar koronavirusin pasi Matt Hancock u kërkoi këshilltarëve shëndetësorë qeveritarë të hartonin udhëzime të reja për përdorimin e saj.

Sekretari i Shëndetësisë i kërkoi, ‘Institutit Kombëtar mbi Shëndetin’ dhe ‘Shëndetit Publik Angli’ për të krijuar udhëzime për përdorimin e lëndës ushqyese “vitaminës së diellit’ për më shumë se 2 milion njerëz potencial të prekshëm dhe të moshuar, duke ndjekur shembullin e Skocisë shkruan The Guardian, përcjell Gazeta Shneta.

Masa vjen pasi qeveria filloi të konsideronte dhënien e suplementeve të vitaminës D për të moshuarit dhe si masë preventive pasi Britania e Madhe hyn në dimër.

Ekziston shqetësimi në rritje se shumë njerëz mund të kenë nivele më të dobëta të vitaminës D se zakonisht si rezultat i qëndrimit në shtëpi për periudha më të gjata gjatë pandemisë.

Efekti i vitaminës D në sistemin imunitar është debatuar prej kohësh midis ekspertëve.

Një numër studimesh kanë sugjeruar që nivelet e ulëta të vitaminës D shoqërohen me një rrezik më të lartë të vdekjes nga koronavirusi, dhe disa besojnë se nivele të mjaftueshme të tij mund të zvogëlojnë dëmtimin e indeve nga infeksionet e mushkërive. 

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Konsumoni më pak kripë dhe sheqer

Kripa dhe sheqeri, ato duken kaq të padëmshme, kaq themelore, aq thelbësore. Megjithatë, rritja e shpejtë e pranisë së tyre në gjithçka,...

Reforma Zgjedhore bllokon Shqipërinë/ Merkel: Nuk ka negociata

Nuk do të ketë një vendim për nisjen zyrtare të procesit të negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian brenda vitit 2020.Në mbledhjen...

Ismaili: Pas propozimit të PDK-së, trafiku urban falas në Prishtinë

Nga sot Komuna e Prishtinës do të ofrojë shërbimet e Trafikut Urban falas për të gjithë qytetarët që udhëtojnë në Prishtinë.Ky vendim...

Qytetarët ia shohin sherrin pështjellimit në rrugën e Vushtrrisë: Aksident i rëndë me të lënduar

Një aksident me të lënduar ka ndodhur para pak minutash në një kryqëzim rruge në Vushtrri.Mësohet se ka të lënduar pasi goditja...