Ballina Lajme Protestë në Beograd për shkak të masave të reja nga Shtabi i...

Protestë në Beograd për shkak të masave të reja nga Shtabi i KrizavePër shkak të masave të reja të Shtabit të Krizave, të cilat hyjnë në fuqi të Premten, disa qindra njerëz u mblodhën për të protestuar para ndërtesës së Ministrisë së Financave.
Nesër, qeveria do të pranojë vendimin e Shtabit të Krizave, i cili zvogëlon orët e punës të shumicës së aktiviteteve, gjithçka do të jetë e hapur deri në orën 5 pasdite, domethënë e mbyllur plotësisht gjatë fundjavës. Për shkak të këtyre masave të reja, një protestë e furnizuesve të ushqimit, udhëzuesve turistikë, industrisë së “ngjarjeve”, por edhe muzikantëve dhe profesionistëve të pavarur është duke u zhvilluar në Beograd.


Numri i protestuesve po bëhet gjithnjë e më i madh, kështu që rrugët përreth janë të bllokuara për trafik, dhe një numër edhe më i madh i njerëzve pritet të arrijnë, transmeton departamenti.com

– Qëllimi kryesor është të tregojmë se ekonomia e vogël është e rrezikuar dhe urgjentisht na duhen masa për të ndihmuar. Shpresojmë që thirrjet tona të arrijnë institucionet përkatëse. Ne duam të flasim, për të gjetur një zgjidhje – tha një nga folësit në takim, i cili ftoi përfaqësuesit e profesioneve të tjera që preken drejtpërdrejt nga vendimet e reja të stafit të krizës që të bashkohen me ta.

Janë ftuar profesionistë të pavarur, furnizues ushqimesh, biznesmenë, muzikantë, udhëzues turistikë, postierë, transportues, dhe ftesa është publikuar edhe në rrjetet sociale.

Milena Almond, nga Mbrojtësi i Sipërmarrësve dhe Sipërmarrësve Privat të Serbisë, tha se në janar, rreth 200,000 njerëz do të humbin punën e tyre nëse nuk ka ndonjë reagim nga shteti.

– Investitorët e huaj marrin subvencione të mëdha, ndërsa sipërmarrësit e vegjël vendas, furrtarët për shembull, ndëshkohen për shkeljet më të vogla – tha ajo, përcjell departamenti.com

Protesta do të zgjasë deri në orën 3 të pasdites, dhe të gjithë ata që kanë ardhur thonë se ata presin që dikush t’i marrë ose se ata do të vazhdojnë me aktivitete të mëtejshme.Këto janë kërkesat e tyre:

– Fshirja e taksave dhe kontributeve për muaj kur paguhet minimumi ose një pjesë e minimumit (fshirje, jo borxh).

– Ndihma për sektorët e cenueshëm – në përputhje me rënien e të ardhurave dhe masat kufizuese të vendosura ndaj tyre.

– Futja e drejtë e mbushësve në flukset e taksave.

– Ndryshoni sistemin e taksave në një mënyrë progresive, të drejtë dhe transparente, duke përfshirë heqjen e kategorisë “paradhënie e tatimit mbi të ardhurat” dhe ngritjen e minimumit në mënyrë që bruto të mbetet e njëjtë, dhe taksat dhe kontributet të mos kalojnë 10 përqind. Futja e niveleve progresive të taksave.

– Ndërprerja e përdorimit të inspektimeve si mjet zhvatjeje.

– Ndalimi i tarifave të reja paragiskale siç është eko-taksa e cila nuk përdoret për ekologjinë.

– Zbatim i barabartë i ligjit për të gjithë

/ departamenti.com /

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nga e diela, mos ia mësyni Gjermanisë pa test PCR për Covid-19

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për rregullat e reja të cilat vlejnë për personat që ia mësyjnë Gjermanisë.Përmes një njoftimi, nga...

KQZ nuk certifikon listat e Vetëvendosjes dhe NISMA-s

Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve ka filluar të shqyrtojë veç e veç listat e kandidatëve të subjekteve politike.KQZ nuk ka certifikuar listat e...

Mësimdhënësit do të marrin edhe pagën e 13’të duke filluar nga viti 2023

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka njoftuar se sot do të nënshkruhet kontrata kolektive në fushën e arsimit.Hoti ka thënë se janë...

Forca të shtuara të policisë para KQZ-së, Sami Kurteshi kërkon sqarime

Gjatë kohës sa Komisioni Qendor i Zgjedhjeve (KQZ) po mban mbledhjen e radhës, ku po diskutohet për certifikimin e subjekteve politike dhe...