Ballina Lajme Bota Prokurorët kërkojnë gjobë 13,000 dollarëshe për Navalyn

Prokurorët kërkojnë gjobë 13,000 dollarëshe për Navalyn

Prokurorët rusë kanë kërkuar që kritiku i Kremlinit dhe aktivisti opozitar, Aleksei Navalny të gjobitet me 950,000 rubla (13,000 dollarë) për shpifje ndaj një veterani të Luftës së Dytë Botërore, i cili ka marrë pjesë në një video promocionale të organizuar nga Kremlini.
Navalny është talluar me njerëzit në atë video, duke i quajtur “tradhtarë të korruptuar”.
Shpifja sipas ligjit rus është e ndëshkueshme deri me dy vjet burgim, trasnmeton REL.
Veteranët e Luftës së Dytë Botërore respektohen nga shumica e rusëve dhe kritikat ndaj tyre janë të papranueshme në shoqëri.
Procedurat e 16 shkurtit përbëjnë përpjekjet e fundit, të cilat për Navalny dhe aleatët e tij i konsiderojnë të motivuara politikisht dhe me qëllim e vetëm, që ai të mbetet mbrapa grilave.
Më herët gjatë këtij muaji, Navalny është dënuar me gati tri vjet burgim, pasi gjyqtari ka vendosur që ai ka shkelur pikat e një dënimi me kusht, derisa ka qenë duke u shëruar në Gjermani si pasojë e helmimit me agjent nervor.
Burgosja e Navalnyt ka nxitur protesta të mëdha në gjithë Rusinë.
Shumë shtete perëndimore kanë dënuar burgosjen dhe helmimin e tij, për të cilin janë fajësuar agjentët e sigurisë.
Navalny dhe organizata e tij, Fondacioni Kundër-Korrupsionit, janë gjobitur edhe të kaluarën.
Këto përpjekje konsiderohen tentime për të falimentuar anëtarët e saj.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Boban Iliç u dorëzua në burg

Brenda afatit ligjor që Gjykata Themelore e Kumanovës e mori që i dënuari për shkeljen për vdekje të Almirit 4 vjeç, Boban...

Shkon në mbi 70 mijë numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar gjithsej 2.886 mostra të dyshuara me COVID-19

Erdoğan: Plani i veprimit për të drejtat e njeriut do të zbatohet brenda një periudhe 2-vjeçare

Erdoğan në lidhje me Planin e veprimit për të drejtat e njeriut: Është përgatitur për t'u zbatuar brenda një periudhe 2-vjeçare.Erdoğan: Plani...

KQZ ka një njoftim shumë të rëndësishëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se sot ka nisur numërimi i votave me postë.Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se...