Ballina Shëndetësia Problemet që ndotja i shkakton lëkurës

Problemet që ndotja i shkakton lëkurës

Studime të shumta kanë lidhur ndotjen me problemet e lëkurës duke përfshirë urtikarie, puçrra, plakje të parakohshme të lëkurës dhe gjendje inflamatore të lëkurës si ekzema.
Ndotësit kalojnë nëpër membranat e qelizave të lëkurës dhe shpërndahen në trup, shpjegon Dr. Adam Mamelak, një dermatolog i çertifikuar nga bordi me seli në Austin, Texas.
“Marrja e ndotësve nga lëkura është raportuar si e ngjashme me thithjen pas inhalimit,” shpjegon ai. “Kjo do të thotë që nivele të ngjashme të ndotësve futen në trupin tonë përmes lëkurës siç bëjnë përmes frymëmarrjes në këto kimikate të dëmshme.”
Sapo të hyjnë në lëkurë, ndotësit shkaktojnë stres oksidativ duke ulur nivelet e antioksidantëve që ndodhin natyrshëm.
Sipas Mamelak, proceset normale metabolike dhe inflamacioni bëjnë që trupi të prodhojë radikale të lira. Ne natyrshëm prodhojmë antioksidantë për të neutralizuar këto radikale të lira para se të shkaktojnë dëme.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ndërpritet konferenca e Koemanit, i ndodhi e papritura

Ronald Koeman e ka braktisur konferencë për media para kohe.Teksa po fliste për ndeshjen e nesërme me Sevillën, nisën t’i rrjedhin hundët...

Alternativa Demokratike Shqiptare dorëzon listën për zgjedhjet e 28 Marsit/Çertifikohen me nr.6

Të dashur qytetarë të Komunës së Preshevës,Sot u finalizuan procedurat teknike rreth përpilimit të dokumentacionit dhe dorëzimit të listës së kandidatëve në...

Merkel refuzon të vaksinohet: Jam 66 vjeçe dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar

Merkel ka refuzuar që të marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca apo Biontech duke i lënë radhë më të moshuarve apo...

Gordana Jankullovska dënohet me 4 vjet burg

Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska është dënuar me 4 vjet burg.Dënimi bëhet në rastin “Target-Fortesa” për shkak të përgjimeve...